Związek między depresją a alkoholem
Depresja jest zaburzeniem zdrowia psychicznego, a alkohol jest substancją, której uzależnienie może prowadzić do nadużywania. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezwiązane. Jednak nadużywanie alkoholu i depresja często pojawiają się jako współwystępujące zaburzenia. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób depresja i alkohol wpływają na siebie nawzajem i jakie rodzaje leczenia są dostępne dla osób, które jednocześnie doświadczają depresji i nadużywania alkoholu.
Aby uzyskać wsparcie ekspertów w zakresie leczenia uzależnienia od alkoholu, skontaktuj się z nami online lub pod numerem 695 002 695.

Co to jest depresja?
Zanim przejdziemy do tego, jak depresja i alkohol wpływają na siebie nawzajem, ważne jest, aby zacząć od zrozumienia depresji i jej typowych objawów. Depresja to zaburzenie nastroju, które co roku dotyka miliony Polaków. Często depresja pojawia się w wieku młodzieńczym i na wszystkich etapach życia częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.
Wiele czynników wpływa na depresję i jej wpływ na życie człowieka. Jednym z najczęstszych czynników jest genetyka, ponieważ osoby z rodzinną historią depresji i innych zaburzeń psychicznych są znacznie bardziej narażone na rozwój problemów ze zdrowiem psychicznym. Inne czynniki, które przyczyniają się do ryzyka zachorowania na depresję, to śmierć w rodzinie, wykorzystywanie fizyczne lub seksualne oraz traumatyczne wydarzenia.
Chociaż nie wszyscy mają takie same doświadczenia z depresją, niektóre typowe objawy to:
Wszechobecne, uporczywe uczucie smutku
Utrata zainteresowania zajęciami lub życiem
Problemy ze snem
Wyczerpanie
Myśli samobójcze
Depresja i alkohol
Głównym związkiem między depresją a alkoholem jest sposób, w jaki alkohol jest często używany przez osoby doświadczające depresji jako formy samoleczenia. Początkowo spożywanie alkoholu może złagodzić objawy związane z depresją. Jednak spożywanie alkoholu w dłuższej perspektywie tylko pogarsza i intensyfikuje walkę z chorobą psychiczną.
Jeśli dana osoba zwraca się do alkoholu, aby poradzić sobie z depresją, możliwy staje się rozwój zaburzenia uzależnienia. W rzeczywistości aż u jednej trzeciej osób zmagających się z depresją rozwija się również zaburzenie nadużywania alkoholu. Sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że wiele powszechnych recept na depresję ma negatywne interakcje z alkoholem, często powodując, że działają mniej wydajnie i przynoszą mniej pozytywnych skutków.
Warto również przyjrzeć się krytycznie, kiedy związek idzie w innym kierunku, a spożywanie alkoholu poprzedza depresję. Powiązanie tutaj może wydawać się mniej oczywiste. Jednak nadużywanie alkoholu, które prowadzi do depresji, jest jeszcze bardziej powszechne niż depresja, narażając kogoś na ryzyko rozwoju zaburzenia nadużywania alkoholu.
Cokolwiek nastąpi wcześniej, traktowanie zarówno nadużywania alkoholu, jak i depresji jako zaburzeń współwystępujących jest trudne i często wymaga profesjonalnej pomocy. Najczęstsze metody leczenia współwystępowania nadużywania alkoholu i depresji obejmują leki, terapię i terapię uzależnień.
W przypadkach, w których istnieje fizyczne uzależnienie od alkoholu, programy terapii mogą zapewnić medycznie nadzorowany detoks, ponieważ pacjenci doświadczają objawów odstawienia. U osób, które rozwinęły fizyczne uzależnienie od alkoholu, objawy odstawienia mogą pojawić się już po sześciu godzinach od ostatniego użycia. Typowe objawy odstawienia związane z nadużywaniem alkoholu to drżenie, pocenie się, nudności, bóle głowy i niepokój. W ciągu pierwszych 48 godzin po odstawieniu ludzie mogą również odczuwać poważniejsze objawy odstawienia, takie jak halucynacje lub delirium tremens.
Leczenie uzależnienia od alkoholu w Klinika Uzależnień
Klinika Uzależnień oferuje kompleksowe, zindywidualizowane programy leczenia uzależnienia od alkoholu. Rozumiemy wpływ depresji i alkoholu na siebie i jesteśmy w pełni przygotowani, aby zapewnić Ci opiekę niezbędną do radzenia sobie z obydwoma problemami jednocześnie.
Nasze programy leczenia oferują różnorodne podejścia terapeutyczne, które uwzględniają związek między depresją a alkoholem, w tym:
Terapia skoncentrowana na traumie
Terapia rodzinna
Terapia poznawczo-behawioralna
Terapia grupowa
Nie musisz sam przezwyciężać uzależnienia. Jesteśmy tutaj, aby poprowadzić Cię w Twojej uzdrawiającej podróży z zasobami i wsparciem niezbędnym, abyś mógł żyć jak najlepiej.
Aby dowiedzieć się więcej o naszej ofercie leczenia uzależnienia od alkoholu, skontaktuj się z nami już dziś pod numerem 695 002 695.