Zrozumienie uzależnień behawioralnych

Uzależnienia behawioralne nie ograniczają się tylko do nadużywania substancji lub uzależnienia. Mogą obejmować wszystko, od zakupów i hazardu po pornografię internetową. Ktoś, kto ma problem z uzależnieniem behawioralnym, może w zasadzie uzależnić się od każdego zachowania. Niektóre z najbardziej normalnych zachowań mogą stać się problemem, ponieważ dana osoba ma trudności z zakończeniem cyklu behawioralnego.

W wielu przypadkach osoba uzależniona od procesów poszukuje nowych i kreatywnych sposobów napędzania swojego zachowania. Kompulsywny charakter zachowania powoduje, że osoba angażuje się w nie bez względu na konsekwencje. Dostają haj lub pośpiech za każdym razem, gdy powtarzają to zachowanie w taki sam sposób, jak podczas picia lub zażywania narkotyków. Dlatego ośrodki leczenia uzależnień oferują leczenie uzależnień dla tego typu zachowań.

Co definiuje uzależnienia behawioralne?

Pod wieloma względami uzależnienia behawioralne są podobne do uzależnień psychologicznych. Przybierają wiele takich samych cech, jak:

Osoba boryka się z problemami ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym z powodu niemożności powstrzymania nałogu

Zachowanie zakłóca dom, pracę lub szkołę

Osoba doświadcza negatywnych konsekwencji, które są bezpośrednio związane z zachowaniem

Pomimo wielokrotnych prób osoba nie może powstrzymać swojego zachowania

Na przykład ktoś może mieć uzależnienie od hazardu. Wielokrotnie próbowali powstrzymać swój nałóg. Jednak za każdym razem, gdy grają, tracą więcej pieniędzy. W końcu opróżniają swoje konto bankowe i nie mogą płacić rachunków. Powoduje to problemy w domu z małżonkiem i dziećmi. Kradną pieniądze w pracy, aby pokryć wydatki domowe. Jednak w końcu przegrywają pieniądze, zamiast wydawać je w domu.

Objawy uzależnień behawioralnych

Uzależnienia behawioralne są łatwiejsze do zidentyfikowania niż uzależnienia psychologiczne, ponieważ oznaki uzależnienia są jawne, a konsekwencje pojawiają się szybciej i są na ogół bardziej dotkliwe. Na przykładzie hazardu niektóre objawy uzależnienia od hazardu mogą obejmować:

Częstsze stawianie zakładów

Obstawiasz więcej pieniędzy niż pierwotnie zamierzano

Próba przezwyciężenia strat, obstawiając więcej pieniędzy niż jest dostępnych

Uczucie niepokoju, gdy nie możesz grać

Masz obsesję na punkcie hazardu

Jak każdy nałóg, uzależnienia behawioralne stają się stylem życia. Osoba może ostatecznie kształtować całe swoje istnienie wokół zachowania. Mówią o tym i cały czas o tym myślą. Uzależnienia procesowe powoli rozwijają się małymi krokami. Stają się bardziej satysfakcjonujące za każdym razem, gdy osoba angażuje się w zachowanie. Jednak z każdym epizodem zachowanie ma również negatywny wpływ na emocjonalną i fizyczną osobę. Mogą żyć z poczuciem winy lub izolować się.

Leczenie uzależnień behawioralnych

Leczenie uzależnień może obejmować program terapii grupowej lub indywidualnej, a także połączenie leczenia opartego na dowodach i holistycznego. Osoba z poważnym uzależnieniem może potrzebować programu stacjonarnego. Jednak program leczenia go jest również dostępny dla tych, którzy potrafią poradzić sobie z uzależnieniem, ale potrzebują terapii, aby wyzdrowieć z problemu.

Podwójna diagnoza jest dostępna dla kogoś, kto ma więcej niż jeden rodzaj uzależnienia lub połączenie uzależnienia i zaburzenia zdrowia psychicznego. Na przykład osoba, która zmaga się z zaburzeniami odżywiania, może również mieć objawy lęku lub depresji. Podwójna diagnoza pozwala lekarzowi na zdiagnozowanie obu schorzeń i zapewnienie odpowiedniego leczenia.

Leczenie uzależnień w Klinice Uzależnień

Czy obecnie zmagasz się z jednym lub kilkoma uzależnieniami behawioralnymi? Jeśli tak, możesz uzyskać pomoc, której potrzebujesz, aby przezwyciężyć uzależnienie i uniknąć nawrotów. Aby dowiedzieć się więcej o opcjach leczenia, skontaktuj się z Kliniką Uzależnień pod numerem 695 002 695. Oferujemy szereg terapii uzależnień, które pomogą Ci stanąć na nogi i żyć bez nałogów.

Similar Posts