Zrozumieć cykl uzależnienia

Po nocy picia alkoholu lub pojedynczych eksperymentów z nielegalnym narkotykiem prawdopodobnie nie obudzisz się zmagając się z uzależnieniem od substancji. Uzależnienie od substancji jest złożonym problemem, który obejmuje szereg etapów utrwalanych przez uzależnienie fizjologiczne, psychologiczne i emocjonalne. Dowiedz się o cyklu uzależnień i już dziś zdecyduj się na program leczenia uzależnień.

Zrozumieć cykl uzależnienia

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie od narkotyków i alkoholu jest zaburzeniem neurologicznym. Charakteryzuje się obsesyjną i kompulsywną potrzebą zażywania narkotyków lub alkoholu, pomimo negatywnych konsekwencji. Z badań wynika, że ​​budowa chemiczna i fizjologiczna mózgu uzależnionego różni się od normalnego. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób dzieje się uzależnienie.

Jaki jest cykl uzależnienia?

Cykl uzależnienia obejmuje sześć odrębnych etapów: początkowe użycie, nadużycie, tolerancja, uzależnienie, uzależnienie i nawrót.

Pierwsze użycie

Pierwsze użycie ma miejsce, gdy indywidualny eksperyment z narkotykami lub alkoholem może złagodzić ból emocjonalny lub fizyczny. Inne osoby mogą próbować narkotyków w celach rekreacyjnych, aby się dobrze bawić.

Mimo, że uzależnienie nie pojawia się po pierwszym użyciu, jest to początek cyklu. Gdy narkotyk lub alkohol złagodzą dyskomfort lub wywołają ekscytujące doświadczenie, osoba może chcieć spróbować jeszcze raz.

Nadużywać

Po pierwszym zażyciu osoba zwiększa używanie narkotyków lub alkoholu, aby wywołać pożądane efekty bycia na haju. Na tym etapie osoba nieustannie próbuje zaspokoić silne pragnienie narkotyków i alkoholu.

Tolerancja

Po długotrwałym nadużywaniu narkotyków i alkoholu w mózgu pojawiają się pewne znaczące zmiany w odpowiedzi na substancję. Na tym etapie początkowa dawka nie przynosi takich samych efektów fizycznych i emocjonalnych, jakich kiedyś doświadczyła osoba.

To sprawia, że ​​jednostka ucieka się do wyższej dawki i częstotliwości, aby odzyskać pierwotny efekt. Ta nowa dawka będzie działać przez jakiś czas, po czym będzie potrzeba zwiększenia dawki. W rezultacie nastąpi wykładniczy postęp nadużywania ciężkich substancji.

Niektóre ze zmian, jakie może rozwinąć się w mózgu, obejmują utratę niektórych receptorów chemicznych lub znaczny spadek produkcji chemicznej. Z czasem osoba wchodzi w kolejny etap uzależnienia: uzależnienie.

Zależność

W tym momencie osoba nie może funkcjonować bez narkotyków lub alkoholu. Niezwykle trudno jest im znaleźć przyjemność bez zażywania narkotyku, a ich życie może zacząć się rozpadać. Niektóre z objawów uzależnienia mogą obejmować:

Nienasycone łaknienie substancji

Niezdolność do wykonywania codziennych obowiązków

Spadek udziału w codziennych czynnościach

Spędzanie dużej ilości czasu na używaniu substancji

Nałóg

Po długim okresie nadużywania substancji jednostka osiąga etap uzależnienia. Jest to zaburzenie zdrowia psychicznego, które wynika z ciągłego zażywania narkotyków pomimo szkodliwych konsekwencji. Na tym etapie pojawiają się konsekwencje zdrowotne, finansowe, społeczne i emocjonalne. Może to skłonić osobę do szukania profesjonalnej pomocy.

Recydywa

Po szukaniu leczenia lub próbie rzucenia palenia bez pomocy, objawy odstawienia lub inne czynniki w życiu danej osoby mogą spowodować powrót do kompulsywnego zachowania uzależnienia. Faza nawrotu jest zwykle długim, męczącym psychicznie procesem, który czasami może wiązać się z poczuciem winy i wstydu. Osoby mogą czuć się uwięzione, bezradne i pozbawione kontroli nad swoim uzależnieniem.

Przerwij cykl uzależnień w Klinika Uzależnień

Cykl uzależnienia i nawrotu można przerwać szukając profesjonalnej pomocy w renomowanym ośrodku leczenia uzależnień. W Klinika Uzależnień oferujemy szereg kompleksowych opcji leczenia, które pomagają tym, którzy walczą o opracowanie odpowiednich narzędzi do radzenia sobie z nawracającymi schorzeniami. Niektóre z oferowanych przez nas terapii uzależnień obejmują między innymi:

Program dialektycznej terapii behawioralnej

Terapia grupowa

Leczenie skoncentrowane na traumie

Terapia rodzinna

Terapia poznawczo-behawioralna

Utknąłeś w cyklu uzależnienia? Nie poddawaj się. Znajdź współczującą opiekę w Klinika Uzależnień i dowiedz się, jak przerwać cykl uzależnienia. Skontaktuj się z Klinika Uzależnień pod numerem 695 002 695, aby umówić się na wizytę.

Similar Posts