Zdrowe sposoby leczenia traumy

Trauma emocjonalna i psychologiczna może być spowodowana na różne sposoby, a trauma może mieć wpływ na ludzi daleko po jej wystąpieniu. Może wynikać z jednorazowego zdarzenia, takiego jak wypadek lub z powodu ciągłego, przytłaczającego stresu. Wyraźnym przykładem w tym względzie jest rodzaj stresu, z jakim borykają się niektóre zawody, takie jak wojsko czy organy ścigania. Zdarzenia traumatyczne mogą, ale nie muszą powodować obrażeń fizycznych. To, co wpływa na trwały wpływ, to subiektywne emocjonalne przeżycie zdarzenia. Zadzwoń do nas, aby dowiedzieć się więcej o naszym programie terapii traumy i korzyściach, jakie może Ci zapewnić.

sposoby leczenia traumy

Wpływ traumy w dzieciństwie

Uzdrowienie z traumy jest często procesem, a nie szybką naprawą. Każdy reaguje na traumę na swój sposób. Czynnikiem komplikującym proces gojenia jest to, czy trauma wywodzi się z dzieciństwa danej osoby. Osoby, które doświadczają traumy w dzieciństwie, są nie tylko bardziej podatne na przyszłą traumatyzację, ale także wyleczenie z traumy staje się trudniejsze.

Wszystko, co psuje poczucie bezpieczeństwa dziecka, może zostać uznane za traumę. Może to wynikać z dowolnego z poniższych:

  • Niestabilne środowisko życia
  • Rozwód lub separacja rodziców
  • Poważna choroba dziecka lub bezpośredniego opiekuna
  • Przemoc seksualna, werbalna lub fizyczna
  • Przemoc domowa
  • Zaniedbanie

Trauma z dzieciństwa może trwać przez całe życie osoby, jeśli nie zajmie się nią odpowiednio. Na szczęście, niezależnie od tego, czy trauma miała miejsce w dzieciństwie, czy w czyimś dorosłym życiu, uzdrowienie pozostaje możliwe.

Uzdrowienie z urazu

Natychmiastowe objawy psychiczne i fizyczne wynikające z traumy mogą trwać kilka dni, miesięcy lub lat. U niektórych osób objawy zanikają szybko, tylko po to, by wywołać je przypomnieniami, takimi jak rocznica traumy.

W przypadkach, gdy objawy psychologiczne nie zanikają, ludzie mają zespół stresu pourazowego. Wychodzenie z traumy na wiele sposobów odzwierciedla proces żałoby, ponieważ ludzie są ocalonymi, którzy próbują żyć z takim losem.

Oto cztery wskazówki, które pomogą Ci wyleczyć się z traumy.

Ćwiczenie

Trauma pozostawia twoje ciało w stanie ciągłego podniecenia i strachu. Regularne, energiczne ćwiczenia to sprawdzony, skuteczny sposób na uspokojenie układu nerwowego organizmu i poprawę nastroju.

Angażuj się społecznie

Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby, które przeżyły traumę, jest izolacja. Być może myślą, że nikt nie jest w stanie zrozumieć ich stanu emocjonalnego, albo wierzą, że najlepiej potrafią zadbać o siebie samych. Prawda jest taka, że ​​izolacja służy jedynie pogorszeniu traumy. Zaangażowanie społeczne może przybierać różne formy. Może to wolontariat w sprawie, którą jesteś pasjonatem, lub regularne spotykanie się na kawę ze starym przyjacielem. Uczestnictwo w grupie wsparcia z innymi osobami, które przeżyły traumę, jest dla wielu osób idealnym połączeniem aktywności społecznej i wysiłków uzdrawiania. Inni na ścieżce do wyzdrowienia mogą służyć jako inspiracja i wsparcie.

Biofeedback

Biofeedback to proces uczenia się kontrolowania układu nerwowego i reakcji emocjonalnych. To leczenie może obejmować ćwiczenia oddechowe, medytację, bodźce sensoryczne, takie jak muzyka, lub czas z ukochanym zwierzakiem.

Nadaj priorytet swojemu zdrowiu

Dbanie o swoje zdrowie jest najważniejsze w leczeniu traumy. Oznacza to regularne spanie, unikanie narkotyków i alkoholu, zdrowe odżywianie i zmianę stylu życia w celu zmniejszenia stresu.

Rodzaje terapii urazowej

Jeśli objawy traumy są trwałe i trudne do zniesienia, może być konieczna profesjonalna pomoc. Liczne terapie skupiają się na traumie i jej wpływie na zdrowie człowieka. Jednym z najbardziej znanych jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). CBT ma na celu odkrycie myśli i zachowań kierujących czyimiś doświadczeniami, aby mogli modyfikować te myśli i zachowania, aby ułatwić zdrowsze spojrzenie.

Dwie inne standardowe terapie traumy to doświadczenie somatyczne i odczulanie i regeneracja ruchów gałek ocznych (EMDR). Doświadczenie somatyczne angażuje ludzi w reakcje ich ciała w sposób, który ma na celu uwolnienie stłumionej, związanej z traumą energii. EMDR to podzbiór CBT, który koncentruje się na ruchu gałek ocznych i stymuluje określone obszary mózgu, aby pomóc ludziom leczyć traumatyczne wspomnienia.

Uzyskaj pomoc w Klinice Uzależnień

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba zmagacie się z przezwyciężeniem traumy, skontaktuj się z nami, aby skorzystać z eksperckich zasobów i terapii dostępnych w Klinice Uzależnień.

Similar Posts