Zarządzanie stresem podczas Świąt

Święta mają być czasem radości i świętowania. Jednak dla osób w trakcie rekonwalescencji Święta mogą być czasem stresu i niepokoju. Święta to dla wielu osób pracowity, często gorączkowy czas. Radzenie sobie z problemami rodzinnymi, zakupami, problemami finansowymi lub napiętym harmonogramem może wywołać niepokój lub depresję i doprowadzić do nawrotu. Skuteczne zarządzanie stresem ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania nawrotom i jest niezbędnym elementem ogólnego samopoczucia danej osoby. Klinika Uzależnień może pomóc Ci radzić sobie ze stresem w tym czasie.

Zarządzanie stresem podczas Świąt

Pięć technik skutecznego radzenia sobie ze stresem

Ośrodki leczenia uzależnień zapewniają różne programy leczenia i zasoby, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem i śledzić cele związane z regeneracją. Nawet najlepszy powrót do zdrowia może być zakwestionowany przez zbliżające się święta. Stare pragnienia potrafią nagle pojawić się ponownie, czyniąc nawrót autentyczną i zawsze obecną możliwością.

Kiedy nauczysz się radzić sobie z lękiem lub depresją, możesz cieszyć się Świętami bez picia i brania narkotyków. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące łagodzenia stresu w okresie świątecznym, skontaktuj się z centrum rehabilitacyjnym w Twojej okolicy.

Naucz się mówić nie

Jednym z powodów, dla których możesz być zestresowany w okresie świątecznym, jest to, że to Ty jesteś osobą, która w końcu za wszystko odpowiada. Niezależnie od tego, czy organizujesz przyjęcia, planujesz imprezy firmowe, jesteś bardzo widoczny w społeczności, czy robisz ogromne zakupy dla swojej rodziny, nagle stajesz przed wieloma obowiązkami. W pewnym momencie musisz przestać pozwalać innym, aby decydowali o zbyt wielu sprawach. Jeśli chcesz zachować zdrowie psychiczne między Świętem Dziękczynienia a Nowym Rokiem, musisz nauczyć się nie mówić więcej i brać mniej.

Praktykuj medytację

Jedną z rzeczy, których mogłeś się nauczyć podczas indywidualnego programu terapii, jest medytacja lub uważność. Rozwijanie tych umiejętności może być szczególnie pomocne w gorączkowym okresie świątecznym. Kiedy czujesz się zestresowany, poświęć chwilę na medytację lub praktykę uważności. Możesz także zaplanować trochę czasu rano lub przed pójściem spać, aby praktykować medytację. Wszystko, co może pomóc ci w lepszym, spokojniejszym nastroju, pomaga uchronić cię przed nawrotem choroby podczas Świąt.

Poznaj swoje wyzwalacze

Jedną z korzyści programu leczenia uzależnień jest to, że możesz zidentyfikować wyzwalacze i emocjonalny związek, jaki tworzysz z narkotykami lub alkoholem. Unikanie wyzwalaczy jest kluczem zarówno do radzenia sobie ze stresem, jak i zapobiegania nawrotom. Typowe wyzwalacze podczas Świąt mogą obejmować:

  • Uroczystości świąteczne
  • Konflikt rodzinny
  • Niepokój i depresja
  • Jesz za dużo/nie ćwiczysz
  • Obecność alkoholu lub narkotyków
  • Bycie samotnym zbyt długo

Zanim pójdziesz na imprezę lub postawisz się w jakiejkolwiek potencjalnie trudnej sytuacji, musisz ocenić, jakie czynniki mogą prowadzić do nawrotu. Na przykład, jeśli bierzesz udział w spotkaniu rodzinnym, z którymi członkami rodziny musisz ograniczyć kontakt, aby nie wpadać w złość, zgorzknienie lub emocje?

Poświęć trochę czasu w samotności

Chociaż nigdy nie jest dobrze być samotnym przez zbyt długi czas podczas rekonwalescencji, dobrze jest również nie przebywać w pobliżu ludzi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Są chwile, kiedy możesz potrzebować być sam przez kilka godzin.

Czas w samotności powinien polegać na wygospodarowaniu czasu dla siebie. Możesz poczytać książkę, zająć się hobby, oglądać telewizję lub uciąć sobie przyjemną drzemkę. Upewnij się, że spędzasz czas relaksując się i nie próbując nadrobić zaległości w samotności.

Trzymaj się swojego budżetu

Jednym z największych stresorów w sezonie są pieniądze. Wydaje się, że nigdy nie ma go dość. Jednak możesz wydać pieniądze na rzeczy, na które cię nie stać i nadwyrężyć swój budżet. W tym roku wyjdź przed sezon świąteczny, ustalając budżet i trzymając się go. Być może będziesz musiał być bardziej kreatywny w znajdowaniu prezentów. Jest to jednak o wiele mniej stresujące niż nie pokrywanie wydatków lub zaleganie z rachunkami.

Klinika Uzależnień oferuje programy zapobiegania nawrotom

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o radzeniu sobie ze stresem i technikach zapobiegania nawrotom, z których możesz skorzystać w tym sezonie świątecznym, skontaktuj się z Kliniką Uzależnień. Oferujemy terapie leczenia uzależnień, które pomogą Ci zredukować stres i przezwyciężyć nałóg.

Similar Posts