Zaburzenia równowagi chemicznej i depresja

Często słyszysz słowa „nierównowaga chemiczna” związana z uzależnieniem i zdrowiem psychicznym. Znajomość znaczenia tego terminu jest bardzo pomocna w zrozumieniu wielu schorzeń psychiatrycznych.

Brak równowagi chemicznej ma miejsce, gdy mózg ma za dużo lub za mało neuroprzekaźników. Te neuroprzekaźniki to naturalne substancje chemiczne, które pomagają komórkom nerwowym komunikować się ze sobą. Przykłady tych chemikaliów obejmują dopaminę, serotoninę i norepinefrynę.

Na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk, depresja i uzależnienia, wpływa brak równowagi substancji chemicznych w mózgu. Ale choroby psychiczne to znacznie więcej niż tylko brak równowagi chemicznej. Jednak narkotyki i spożywanie alkoholu mogą być ważnymi czynnikami, ponieważ wpływają na neuroprzekaźniki, co może prowadzić do uzależnienia i konieczności powołania ośrodka leczenia uzależnień.

Zaburzenia równowagi chemicznej i depresja

Objawy nierównowagi chemicznej

Badania pokazują, że substancje chemiczne w mózgu odgrywają rolę w rozwoju lęku i depresji. Niższe poziomy neuroprzekaźników mogą powodować objawy, takie jak uczucie pustki, bezwartościowości, smutku lub bezradności. Objawy te mogą prowadzić do różnych stanów psychicznych.

Inne objawy to:

Utrata apetytu lub przejadanie się

Drażliwość

Niepokój

Za dużo snu lub bezsenność

Ekstremalne wahania nastroju

Brak energii

Brak empatii lub uczucie odrętwienia

Poczucie zbliżającego się niebezpieczeństwa, zdystansowanie się od innych i myśli o zranieniu innych lub siebie są również częstymi objawami braku równowagi chemicznej. Czasami ludzie z zaburzeniami równowagi chemicznej słyszą głosy w swoich głowach i nie są w stanie wykonywać codziennych czynności. Być może najgorsze jest to, że zaczynają nadużywać narkotyków lub alkoholu ze względu na skutki braku równowagi chemicznej.

Zaburzenia równowagi chemicznej i zdrowie psychiczne

Brak równowagi substancji chemicznych w mózgu to tylko jeden z wielu czynników, które mogą przyczyniać się do problemów ze zdrowiem psychicznym. Inne ważne czynniki to historia rodziny i genetyka, a także doświadczenia życiowe (tj. Przemoc emocjonalna, psychologiczna lub fizyczna). Przyczynia się do tego również zażywanie narkotyków i alkoholu, a także niektórych leków.

Wreszcie, czynniki psychologiczne, takie jak sytuacje prowadzące do samotności i izolacji, mogą powodować problemy ze zdrowiem psychicznym. Wydaje się, że istnieje związek między brakiem równowagi chemicznej a zdrowiem psychicznym. Jednak nadal nie ma konkretnego wyjaśnienia, w jaki sposób chemikalia w mózgu zostają zaburzone w pierwszej kolejności.

Niektóre z chorób psychicznych związanych z brakiem równowagi chemicznej obejmują:

Depresja

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe

Lęk

Nałóg

Uzależnienie i nierównowaga chemiczna

Narkotyki i alkohol należą do substancji, które mogą powodować zaburzenia równowagi chemicznej. Z kolei brak równowagi powoduje większy ból i niepokój emocjonalny. To staje się cyklem fizycznego uzależnienia od substancji, aby czuć się dobrze i zapomnieć o swoich problemach. Jednak z powodu braku równowagi w mózgu efekty nie utrzymują się tak długo. W związku z tym istnieje potrzeba wyższych i częstszych dawek.

Niektóre leki powodują trwałe zmiany w mózgu. Jednak nierównowaga chemiczna zwykle zmienia się, gdy narkotyki lub alkohol są poza systemem. W ośrodkach leczenia uzależnień podstawowym sposobem leczenia zaburzeń równowagi jest detoks medyczny. Ale wykorzenienie skutków jakiejkolwiek substancji wymaga czasu.

Opcje powrotu do zdrowia i leczenia często wymagają profesjonalnego i emocjonalnego wsparcia. Jeśli staniesz przed podwójną diagnozą, w której uzależnieniu towarzyszą inne choroby, możesz napotkać jeszcze większe przeszkody. Możesz jednak mieć pewność, że ośrodki terapeutyczne mają plany i programy, które Ci pomogą. Terapie leczenia uzależnień, które mogą pomóc, obejmują:

Terapia poznawczo-behawioralna

Dialektyczna terapia behawioralna

Indywidualny program terapii

Program terapii rodzinnej

Program terapii grupowej

Uzyskaj pomoc w sprawie zaburzeń równowagi chemicznej już dziś w Klinice Uzależnień

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem lub zastanawiasz się, czym dokładnie są zaburzenia równowagi chemicznej, najlepiej porozmawiać z lekarzami. Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do naszego zespołu ekspertów w Klinice Uzależnień. Zadzwoń do nas pod numer 695 002 695 i umów się na wizytę już dziś!

Similar Posts