Wspólna dynamika rodzinna uzależnień

Rodziny są poważnie dotknięte, gdy jeden członek zażywa narkotyki lub alkohol, zwłaszcza gdy formuje się uzależnienie. Członkowie rodziny mogą być źli, wspierający lub przestraszeni, zwłaszcza dzieci. Niezbędne jest rozpoznanie rodzinnej dynamiki uzależnień. Pomoże ci dostrzec, jak ważne jest dostrzeganie zmian. W Klinice Uzależnień staramy się to umożliwić. Skontaktuj się z nami już dziś pod numerem 695 002 695, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach leczenia.

Wspólna dynamika rodzinna uzależnień

Jaka jest dynamika rodzinna uzależnień?

Uzależnienie nie jest chorobą dotykającą tylko jedną osobę. W większości przypadków dotyka każdego członka rodziny. Kiedy występuje uzależnienie, dzieci odgrywają różne role w dynamice rodziny. Oto kilka przykładów:

Osoba zażywająca narkotyki lub pijąca nadmiernie: To osoba, która prawdopodobnie nie będzie w stanie sama przestać zażywać lub pić. Będzie usprawiedliwiała swoje picie i zażywanie nawet wtedy, kiedy widoczne będą straty zdrowotne, rodzinne, prawne czy społeczne spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu czy zażywaniem narkotyku.

Bohater: To zazwyczaj najstarsze dziecko, wzorowy uczeń, które stara się zachować spokój. Ciężko pracuje nad utrzymaniem funkcjonowania gospodarstwa domowego, zastępuje matkę i jest najbardziej odpowiedzialne,

Kozioł ofiarny: To dziecko które nie uczy się, często wagaruje, buntuje się, łamie normy, popada w konflikt z prawem, ale jedyne które dostrzega problem w rodzinie

Maskotka lub żartowniś: To dziecko roześmiane chociaż wewnątrz płacze, które prawdopodobnie próbuje odwrócić uwagę rodziny.

Zagubiona osoba: to często najmłodsze dziecko w rodzinie. Wie, że coś jest nie tak, ale nie wie, co się dzieje. Jest dzieckiem zagubionym. Żyje w świecie fantazji. Samotny, sam organizuje sobie czas.

Żadna z tych spełniających ról w życiu rodziny nie jest zdrowa, dlatego może być konieczne uczestnictwo w programie terapii rodzinnej.

Terapia rodzinna może zaoferować pomoc

Uświadomienie sobie, że rodzina ma kłopoty, jest jednym z pierwszych kroków, bez względu na to, jaką rolę pełni w rodzinie. Dojście do tego zrozumienia oznacza, że ​​możesz coś z tym zrobić, sięgając po profesjonalne wsparcie.

Podczas terapii ludzie spotykają się, aby porozmawiać o tym, co się dzieje, dlaczego i jak wyjść poza to. Niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni na terapię niż inni. Często osoby wątpią, nie wierzą, że to może pomóc. Niektóre mogą pomyśleć, że tylko osoba z nałogiem potrzebuje pomocy. To nie o to chodzi.

Jak już wspomniano, uzależnienie wpływa na całą rodzinę. Stwarza zamieszanie dla każdej osoby, tylko w inny sposób. Z tego powodu każda osoba potrzebuje przepracować szkody, aby cała rodzina mogła zdrowo iść naprzód.

Znajdź potrzebną pomoc w Klinice Uzależnień

Kiedy dynamika rodziny jest wypaczona i stwarza problemy u każdej osoby z powodu uzależnienia, sięgnij po pomoc. Nasz zespół może zaoferować wsparcie poprzez poradnictwo rodzinne, sesje terapii grupowej oraz terapię indywidualną. Usługa ta może zapewnić osobom ze wszystkich obszarów rodziny sposób na uzyskanie potrzebnego wsparcia.

Poprzez terapię możemy pomóc Ci odzyskać pewność siebie, bez względu na to, kim jesteś w tym procesie. Dowiedz się więcej.

Indywidualny program terapii

Dynamika rodziny uzależnień może być w tej chwili złożona. Z leczeniem i całkowitym oddaniem się trzeźwości może być lepiej. Klinika Uzależnień może zaoferować wsparcie i pomoc, którego potrzebujesz w dążeniu do tego celu. Zadzwoń do nas pod numer 695 002 695, aby dowiedzieć się, jak pomagamy.

Similar Posts