Uzależnienie od alkoholu: co musisz wiedzieć

Delektowanie się piwem, kieliszkiem wina lub ulubionym koktajlem to dla wielu osób ważny sposób na świętowanie, spotkania towarzyskie lub relaks. Jednak nadmierne picie w celu radzenia sobie z emocjonalnym stresem lub niechcianymi wydarzeniami niesie za sobą wiele strasznych konsekwencji, w tym uzależnienie od alkoholu. Kiedy tak się dzieje, osoby potrzebują dostępu do programu leczenia uzależnienia od alkoholu, takiego jak ten Klinice Uzależnień.

Uzależnienie od alkoholu to szkodliwy stan, który charakteryzuje się wieloma negatywnymi zachowaniami i negatywnymi skutkami dla zdrowia. Dzieje się tak, gdy alkohol zmienia normalne funkcje mózgu. A to skutkuje niezdolnością do normalnego funkcjonowania. Jednak przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu i zachowanie trzeźwości jest nadal możliwe dzięki zaangażowaniu i wsparciu.

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu a nadużywanie alkoholu: czy to to samo?

Istnieją dwa rodzaje problemów związanych z używaniem substancji, w tym uzależnienie i nadużywanie. Aby lepiej uchwycić wpływ stosowania chemikaliów na nasze zdrowie, ważne jest rozróżnienie tych terminów. Osoby nadużywające alkoholu nadal spożywają alkohol pomimo wynikających z jego używania problemów zdrowotnych, prawnych, interpersonalnych i społecznych. I odwrotnie, uzależnieniu od alkoholu często towarzyszą cechy, które obejmują:

Objawy odstawienia

Rozwijanie tolerancji na alkohol

Koncentrowaniu się na alkoholu przy jednoczesnym zaniedbywaniu obowiązków i zainteresowań

Dalsze picie pomimo świadomości szkód spowodowanych nadużywaniem alkoholu (zdrowotnych, zawodowych, rodzinnych czy społecznych)

Świadomość odczuwania przymusu picia

Powrót do picia pomimo obietnic jego zakończenia

Spośród tych cech najbardziej rozpowszechnionym i oczywistym aspektem uzależnienia od alkoholu jest tolerancja. Osoby uzależnione od alkoholu spożywają duże ilości alkoholu, aby doświadczyć tych samych skutków, jakie normalnie wywołuje niższa dawka alkoholu. Ponadto osoby uzależnione od alkoholu zwykle czują się niekomfortowo, gdy nie piją.

Z tych powodów wiele osób uzależnionych od alkoholu jest uzależnionych emocjonalnie, psychicznie i fizycznie od alkoholu. Kontynuują spożywanie alkoholu, nawet jeśli zdają sobie sprawę z niekorzystnych skutków ich stanu, takich jak drżenie, nudności i pocenie się.

Dlaczego występuje uzależnienie od alkoholu?

Nikt nie zaczyna pić w nadziei, że stanie się uzależniony od alkoholu. Jednak regularne intensywne picie może prowadzić do uzależnienia.

Kiedy ktoś spożywa alkohol, dostaje się on do mózgu. W efekcie zaburzona zostaje równowaga neuroprzekaźników, które umożliwiają organizmowi efektywne funkcjonowanie. To zakłócenie prowadzi do objawów fizycznych, a także zmian behawioralnych związanych z zatruciem, w tym senności, utraty hamowania, niewyraźnej mowy, euforii i upośledzonej koordynacji.

Na szczęście te oznaki mijają, gdy alkohol jest rozkładany w organizmie. Jednak gdy narażenie na alkohol występuje wielokrotnie, mózg kompensuje jego skutki, a to kopnięcie rozpoczyna cykl zmian chemicznych zachodzących w mózgu.

Mózg przeciwdziała skutkom alkoholu poprzez zwiększenie aktywności neuroprzekaźników pobudzających, które stymulują aktywność nerwową. Po wystąpieniu tych zmian ludzie potrzebują większej ilości alkoholu, aby odczuć jego skutki, a to powoduje eskalację picia. Jest prawdopodobne, że w tym momencie ludzie zaczynają intensywnie pragnąć alkoholu, ponieważ mają do czynienia z fizycznymi objawami odstawienia, takimi jak:

Lęk

Bezsenność

Wstrząsy

Podwyższone tętno

Objawy te można odczuć po sześciu godzinach od wypicia przez kogoś ostatniego napoju. Aby uniknąć tych objawów, wiele osób zaczyna pić częściej.

Ponieważ alkohol ogranicza sposób, w jaki jednostka postrzega przyjemność, a także zdolność kontrolowania zachowania, intensywne spożywanie alkoholu jest niebezpieczne dla układu nagrody w mózgu. Z biegiem czasu połączenie zmian i objawów odstawienia może stworzyć cykl uzależnienia, który może spowodować uzależnienie od alkoholu. Niefortunna rzeczywistość jest taka, że ​​przez większość czasu uzależnienie od alkoholu nie jest leczone.

Niech Klinika Uzależnień pomoże

Pozostań optymistą. Możesz uzyskać pomoc w przezwyciężeniu uzależnienia od alkoholu. Można uciec od tej spirali w dół. Istnieje wiele różnych form leczenia, jeśli zdecydujesz się zmienić swoje życie. Skontaktuj się z profesjonalistami z Kliniki Uzależnień pod numerem 695 002 695 już dziś, aby uzyskać więcej informacji.

Similar Posts