Umiejętności radzenia sobie

Nic w życiu nie jest tak stałe jak zmiana. A kiedy życie zmienia się, by poprowadzić Cię inną drogą, możesz czuć się przytłoczony. Dla niektórych jedynym wyjściem jest zwrócenie się do narkotyków lub alkoholu. Jednym ze sposobów uniknięcia tej pułapki jest rozwijanie umiejętności radzenia sobie.

Umiejętności radzenia sobie nie są niezawodne, ale mogą pomóc zmienić Twoją reakcję na sytuację z negatywnej na pozytywną. A umiejętności radzenia sobie to nie tylko myślenie o problemie. Dobre umiejętności radzenia sobie mogą obejmować hobby, takie jak robienie na drutach lub malowanie, lub zajęcia rekreacyjne, takie jak bieganie lub jazda na rowerze.

Niezależnie od tego, czy chodzi o unikanie nadużywania substancji, czy po prostu prowadzenie stabilnego, szczęśliwego życia, pracę nad budowaniem i ćwiczenie dobrych umiejętności radzenia sobie.

Umiejętności radzenia sobie

Przykłady umiejętności radzenia sobie

Umiejętności radzenia sobie mogą być zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Emocjonalne umiejętności radzenia sobie obejmują znalezienie sposobów na przeformułowanie swojej reakcji na sytuację. Fizyczne umiejętności radzenia sobie wymagają pewnej aktywności, takiej jak wędrówki. Kilka bardziej szczegółowych przykładów to:

Zajmij się hobby lub zajęciami, aby nie koncentrować się na narkotykach lub alkoholu.

Ćwiczenie. Endorfiny uwalniane podczas biegania, jazdy na rowerze lub podnoszenia ciężarów mogą same w sobie poprawić Twój wizerunek.

Prowadź dziennik. Pomaga zobaczyć swoje myśli na papierze.

Dołącz do grupy wsparcia. Posiadanie rówieśników, z którymi można porozmawiać, to świetny sposób na radzenie sobie z tym, co kryje się w środku.

Jedz i śpij dobrze. Kiedy nie dbamy o siebie, świat wydaje się znacznie bardziej wymyka się spod kontroli.

Ważnym punktem do zapamiętania jest praktyka umiejętności radzenia sobie. Nie czekaj na czasy kłopotów. Znajdź to, co Ci odpowiada i wykorzystaj te umiejętności.

Zdrowie psychiczne i nadużywanie substancji odurzających

Umiejętności radzenia sobie są ważne, ponieważ istnieje statystyczna korelacja między zaburzeniami psychicznymi a nadużywaniem substancji. Szacuje się, że 20 procent dorosłych Polaków cierpiących na choroby psychiczne również zmaga się z nadużywaniem substancji w wielu formach.

Kiedy występuje zarówno choroba psychiczna, jak i nadużywanie substancji, lekarze nazywają to „zaburzeniem współwystępującym”, a także stanem „podwójnej diagnozy”. Jest to osobna kategoria zaburzeń ze względu na charakter leczenia, którego wymaga – zintegrowane i sekwencyjne, a nie oddzielne.

Umiejętności radzenia sobie są ważne i nadal będą ważne, gdy będziesz pracować nad uwolnieniem się od bólu związanego z nadużywaniem substancji i chorobami psychicznymi.

Negatywne umiejętności radzenia sobie

Umiejętności radzenia sobie również mogą być negatywne – niezdrowe były próby przetrwania dnia. Dobrze jest rozpoznać, co to jest. Używanie narkotyków lub alkoholu jest przykładem negatywnych umiejętności radzenia sobie. Inne, których należy unikać, to:

Wycofywanie się z przyjaciół i rodziny i życie w izolacji

Za dużo jedzenia lub grania w gry wideo przez cały czas

Zachowania kompulsywne, takie jak hazard

Ryzykowne zachowanie, takie jak niebezpieczny seks lub jazda z dużą prędkością

Samookaleczenia

Budując dobre umiejętności radzenia sobie oraz rozpoznając i eliminując te złe, będziesz miał mocne podstawy na całe życie.

Radzenie sobie z nadużywaniem substancji odurzających

Pozytywne zdrowie emocjonalne w dużej mierze zależy od rozwijania dobrych umiejętności radzenia sobie. Kiedy w naszym życiu dzieje się coś — albo traumatyczne wydarzenia, albo codzienne — możesz kontrolować tylko własną reakcję. Oznacza to ciężką pracę, aby nie reagować przesadnie w sposób, który powoduje problemy dla twojego zdrowia lub kogokolwiek w twoim życiu. Bez dobrych umiejętności radzenia sobie, nasze reakcje mogą prowadzić nas na złe drogi — na przykład do nadużywania substancji. Tutaj możemy pomóc.

Doświadczony zespół „Klinika Uzależnień” skupia się na ogólnym samopoczuciu — nie tylko na wzorcach nadużywania substancji, ale także na zdrowiu emocjonalnym. Zapewniamy troskliwe, współczujące leczenie w dogodnym miejscu. 

Nasza praca doprowadziła do wielu sukcesów. Skontaktuj się z doradcą pod numerem 695 002 695 w celu uzyskania poufnej konsultacji na początek.

Similar Posts