Twój pierwszy rok trzeźwości

Jeśli przeszedłeś program leczenia uzależnień i jesteś w pierwszym roku trzeźwości, gratulacje! To wielkie osiągnięcie i zmiana w twoim życiu. Czego powinieneś się spodziewać podczas pierwszego roku trzeźwości? Możesz mieć obawy co do powrotu do codziennego życia po programie leczenia lub możesz martwić się wyzwaniami na wczesnym etapie powrotu do zdrowia. Wiedza o tym, co możesz napotkać w tym czasie, może pomóc ci przygotować się do tego pierwszego roku. Jeśli jesteś zainteresowany zapisaniem się do naszego programu dla absolwentów, powinieneś porozmawiać z członkiem naszego zespołu.

Twój pierwszy rok trzeźwości

Czego nauczysz się podczas pierwszego roku trzeźwości?

Podczas pierwszego roku trzeźwości staniesz przed kilkoma wyzwaniami. Wśród nich są trzy rzeczy, których musisz się nauczyć. Te nowe umiejętności obejmują:

Rozpoznawanie wyzwalaczy w Twoim życiu, a także sytuacji wysokiego ryzyka, które mogą narazić Cię na ryzyko nawrotu

Tworzenie planu działania na wypadek nawrotu

Wdrażanie strategii radzenia sobie w celu ograniczenia ryzyka w każdej sytuacji

Podczas pierwszego roku trzeźwości ważne jest, aby skupić się na zapobieganiu nawrotom i zdrowiu psychicznemu. Udział w trwającej terapii uzależnień może pomóc w utrzymaniu trzeźwości.

Czego należy się spodziewać w pierwszym roku trzeźwości?

Podczas pierwszego roku trzeźwości nierzadko zdarzają się emocjonalne wzloty i upadki. Gdy z czasem pozostajesz trzeźwy, możesz doświadczać takich emocji jak:

Szczęście z powodu utrzymania trzeźwości

Frustracja wywołana wyzwalaczami lub innymi osobami, które Cię nie wspierają

Zbytnia pewność siebie, która może postawić Cię w sytuacjach wyzwalających

Konieczne jest nauczenie się radzenia sobie z tymi emocjami, aby podejmować zdecydowane decyzje w oparciu o swoje doświadczenia i wykształcenie, a nie same emocje.

Czy będziesz mieć zespół odstawienia po ostrym przebiegu?

Niektórzy ludzie borykają się z długotrwałymi objawami odstawienia znanymi jako zespół po ostrym odstawieniu. Objawy tego zespołu obejmują:

Problemy ze snem

Wahania nastroju

Niski poziom energii

Problemy z koncentracją

Lęk

Drażliwość

Jeśli masz te objawy, nie panikuj. Wiele z nich to tylko oznaki, że Twoje ciało nie zostało jeszcze w pełni wyleczone. Jeśli te objawy negatywnie wpływają na twoje życie z powodu regularnych psychologicznych i fizycznych objawów odstawienia, możesz porozmawiać z placówką leczenia uzależnień, z którą pracowałeś, o możliwościach radzenia sobie. Niektóre leki i terapie mogą być korzystne dla pacjentów borykających się z tym problemem.

Czy powinieneś być obecny w społecznościach 12-stopniowych czy w trzeźwo żyjących?

Chociaż to od Ciebie zależy, czy chcesz kontynuować naukę w programach 12-stopniowych, czy dołączyć do społeczności, w której wymagane jest trzeźwe życie, zwykle zaleca się, aby to zrobić. W pierwszym roku Twojej trzeźwości będą wzloty i upadki, więc zawsze dobrze jest mieć silny system wsparcia. Życie w społeczności, w której alkohol lub narkotyki są niedozwolone, lub posiadanie systemu wsparcia uczestników 12-stopniowego programu może pomóc w utrzymaniu trzeźwości, rozpoznaniu oznak potencjalnego nawrotu i nauce radzenia sobie.

Posiadanie zdrowego harmonogramu i budowanie społeczności wsparcia z ludźmi, którzy wiedzą, przez co przechodzisz, ma ogromny wpływ na powrót do zdrowia. Ci, którzy to robią, często stwierdzają, że ich pierwszy rok zdrowienia przebiega gładko niż tym, którzy tego nie robią.

Skontaktuj się z Kliniką Uzależnień, aby uzyskać więcej informacji

Po ukończeniu programu wychodzenia z uzależnienia, czeka Cię jeszcze długa podróż. Podczas pierwszego roku zdrowienia Ty i Twoi bliscy możecie chcieć poświęcić czas na udział w terapii rodzinnej lub innych usługach, które pomogą Ci skupić się na celu. W Kliniką Uzależnień oferujemy wiele pomocnych usług, które mogą pomóc w powrocie do normalnego, codziennego życia. Zadzwoń już dziś pod numer 695 002 695 lub skontaktuj się online, aby dowiedzieć się więcej.

Similar Posts