Skutki Fentanylu
Fentanyl jest syntetycznym opioidem. Jest podobny do morfiny, choć znacznie silniejszy. Podobnie jak morfina, jej głównym zastosowaniem medycznym jest łagodzenie silnego bólu po intensywnej operacji. Lekarze stosują fentanyl w leczeniu przewlekłego bólu u osób, które naturalnie tolerują inne odmiany opioidów. Syntetyczne opioidy, grupa obejmująca fentanyl, stały się w ostatnich latach kategorią leków najbardziej odpowiedzialnych za zgony z przedawkowania. Fentanyl jest zdecydowanie największym winowajcą wśród syntetycznych opioidów.
Więcej informacji na temat leczenia uzależnienia od opioidów znajdziesz pod numerem podanych w zakładce kontakt.

Efekty Fentanylu
Efekty fentanylu odzwierciedlają działanie innych opioidów. Wiążą się z receptorami w mózgu, które kontrolują reakcję na ból i emocje. Typowe reakcje fizyczne i emocjonalne na przyjmowanie fentanylu obejmują:
- Euforia
- Przeciwbólowy
- Senność
- Mdłości
- Zaparcie
- Ograniczone oddychanie
Na receptę lekarza fentanyl przyjmuje się w postaci zastrzyku, plastra na skórze lub pastylki do ssania. W przeciwieństwie do tego, nielegalne odmiany fentanylu, które są najbardziej odpowiedzialne za niedawny wzrost przedawkowania, zazwyczaj występują w postaci proszku lub pigułki. Co bardziej niepokojące, nielegalne formy fentanylu są często mieszane z innymi substancjami, takimi jak kokaina, heroina lub MDMA. Są to niebezpieczne kombinacje, które zwiększają ryzyko złych skutków ubocznych lub przedawkowania.
Fentanyl, w dużej mierze ze względu na swoją moc, jest substancją silnie uzależniającą. Każde użycie poza zaleceniami na receptę jest z natury ryzykowne i może zakończyć się uzależnieniem. Nawet pacjenci, którzy prawidłowo stosują receptę, mogą skończyć z uzależnieniem od leku. Objawy odstawienia często pojawiają się w reakcji na zaprzestanie używania. Najlepiej odstawić fentanyl we współpracy z zaufanym lekarzem, aby uniknąć komplikacji.
Objawy odstawienia fentanylu
Zaprzestanie stosowania fentanylu nagle skutkuje poważnymi objawami odstawienia. Mogą pojawić się w ciągu zaledwie kilku godzin od ostatniego użycia, jeśli organizm stał się zależny. Typowe objawy odstawienia fentanylu to:
- Ból mięśni i kości
- Bezsenność
- Drżenie i skurcze nóg
- Biegunka i wymioty
- Zimne przebłyski
Ponadto osoby, które przestają używać fentanylu, odczuwają silne pragnienie tego leku. Dzieje się tak dlatego, że stosowanie fentanylu ponownie łączy ośrodki przyjemności w mózgu po pojawieniu się uzależnienia. Osoby z ciężkimi uzależnieniami od fentanylu mogą czuć, że nie mogą funkcjonować bez leku.
Ośrodki leczenia uzależnień mogą używać leków i elektrycznego stymulatora nerwów, aby pomóc pacjentom przejść przez okres karencji. Najczęściej stosowanym lekiem jest lofeksydyna, która łagodzi objawy odstawienia w okresie ich szczytu. Elektryczny stymulator nerwów, zwany mostkiem NSS-2, umieszcza się za uchem i wysyła regularne impulsy elektryczne do kluczowych obszarów mózgu. Jest to sprawdzona metoda zmniejszania objawów odstawienia fentanylu.
Leczenie uzależnienia od fentanylu jest skuteczne
Specjaliści zajmujący się leczeniem uzależnień leczą uzależnienie od fentanylu za pomocą kombinacji leków i terapii. Po przeprowadzeniu detoksu i odstawienia, dwa leki najczęściej stosowane przez dłuższy czas to buprenorfina i metadon. Leki te działają podobnie do opioidów, takich jak fentanyl, ale nie wywołują takich samych efektów. Skutecznie oszukują mózg, by pomyślał, że właśnie dostał zastrzyk opioidów. W konsekwencji pomaga to zmniejszyć apetyt, gdy ludzie przystosowują się do używania opioidów.
Terapie behawioralne są kolejnym podstawowym elementem leczenia uzależnienia od fentanylu. Terapia poznawczo-behawioralna ma na celu zmianę podstawowych zachowań i wzorców myślowych, które wpływają na zażywanie narkotyków. Ma również na celu pomóc w radzeniu sobie ze stresem i budowaniu umiejętności radzenia sobie, niezbędnych do uniknięcia wyzwalaczy. Innym przykładem terapii opartej na dowodach stosowanej w leczeniu uzależnienia od opioidów jest wywiad motywacyjny. Ta metoda ma na celu zidentyfikowanie pierwotnej przyczyny zażywania narkotyków i pomoc pacjentom w ustaleniu, co motywuje ich do życia w trzeźwości.