Skuteczne sposoby radzenia sobie z przewlekłymi nawrotami

Nawrót ma miejsce, gdy ktoś przeszedł leczenie uzależnienia, aby osiągnąć trzeźwość, ale po pewnym czasie zaczyna ponownie brać. Przewlekły nawrót ma miejsce, gdy ktoś wielokrotnie szuka leczenia, ale po każdym zabiegu wraca do używania substancji. Ważne jest, aby nie postrzegać nawrotu swojego lub kogokolwiek innego jako osobistej porażki. Zamiast tego poszukaj sposobów na poprawę potencjału, aby następna runda leczenia była tą, która utrzyma Cię na drodze do wyzdrowienia. Skontaktuj się z nami pod numerem 695 002 695, aby dowiedzieć się, jak nasz program dla absolwentów może pomóc Tobie lub bliskiej osobie uniknąć nawrotów.

Skuteczne sposoby radzenia sobie z przewlekłymi nawrotami

Przyczyny przewlekłego nawrotu

Przewlekły nawrót to cykl, w którym dana osoba otrzymuje leczenie uzależnienia i przez jakiś czas utrzymuje trzeźwość. Jednak następnie popadają w uzależnienie do tego stopnia, że ​​wymagają dalszego leczenia. Często wynika to z szeregu typowych problemów, w tym:

Brak pełnego zaangażowania w opiekę poterapeutyczną, taką jak grupy wsparcia lub trwająca terapia

Stresujące lub wyzwalające środowisko życia

Nieleczone lub nierozwiązane zaburzenia zdrowia psychicznego

Brak sieci wsparcia społecznego lub rodzinnego

Na szczęście, jeśli ktoś, kogo kochasz, zmaga się z nawrotem, jest dostępne wsparcie.

Oznaki nawrotu

Kluczowym elementem zapobiegania nawrotowi w przyszłości jest zrozumienie oznak poprzedzających nawrót. Mają one zastosowanie w przypadkach nawrotu choroby po raz pierwszy, podobnie jak w przypadkach przewlekłych. Jednym z najczęstszych sygnałów ostrzegawczych nawrotu jest sytuacja, gdy osoba zaczyna romantyzować zażywanie narkotyków w przeszłości. Mogą regularnie wspominać, jak dobre były kiedyś rzeczy lub rozpamiętywać pozytywne uczucia, które wcześniej kojarzyły im się z używaniem narkotyków.

Kolejnym krytycznym znakiem są nagłe zmiany w zachowaniu. Może to wyglądać na to, że ktoś zaprzestaje opieki poterapeutycznej, takiej jak uczestnictwo w grupach wsparcia. Może również przypominać izolację społeczną lub wycofanie. Podobnie, kolejną oznaką nawrotu jest to, że ktoś przestaje angażować się w hobby lub czynności, w które wcześniej zainwestował czas i energię.

Jednak być może najwyraźniejszą oznaką nawrotu jest sytuacja, gdy osoba w trakcie zdrowienia zaczyna wątpić w skuteczność swojego procesu zdrowienia. Jeśli ktoś nie wierzy, że jest w stanie wyzdrowieć w ramach programu leczenia, prawdopodobnie tak się nie stanie.

Skuteczne sposoby radzenia sobie z przewlekłymi nawrotami

Chociaż nie ma gwarancji, że żadna metoda zadziała we wszystkich przypadkach, możliwe jest rozwiązanie problemu przewlekłego nawrotu. Poniżej przedstawiamy trzy najskuteczniejsze sposoby.

1. Terapia poznawczo-behawioralna i terapia dialektyczna

Terapia poznawczo-behawioralna i terapia dialektyczno-behawioralna to dwie sprawdzone metody poprawy morale i zmiany wzorców myślowych w celu poprawy zdrowia. Terapie te polegają przede wszystkim na zmianie podstawowych myśli i motywacji, które prowadzą kogoś do zażywania narkotyków.

2. Leczenie podwójnej diagnozy

Leczenie podwójnej diagnozy to program, który ma na celu zwalczanie uzależnienia pacjenta w tym samym czasie, co leżące u jego podstaw zaburzenie zdrowia psychicznego. Nieleczone problemy ze zdrowiem psychicznym są jedną z największych przyczyn przewlekłego nawrotu. Dlatego sensowne jest, że jednoczesne zajęcie się uzależnieniem i zaburzeniem zdrowia psychicznego może zapewnić pacjentom większą szansę uniknięcia nawrotów.

3. Długoterminowa terapia

Czasami najlepszą opcją uniknięcia nawrotu jest zaangażowanie się w długoterminową terapię. Większość programów terapeutycznych trwa kilka tygodni lub maksymalnie 30 dni. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować więcej czasu. terapia długoterminowa trwa zwykle 90 dni lub dłużej. To leczenie zapewnia czas i przestrzeń, aby w pełni zająć się uzależnieniem i wszelkimi podstawowymi problemami, zanim ktoś opuści program.

Osiąganie trzeźwości w Klinika Uzależnień

Klinika Uzależnień rozumie, jak trudno jest wyjść z uzależnienia. Jednocześnie żaden przypadek nie jest beznadziejny. Wierzymy, że uzdrowienie jest możliwe dla każdego i dedykujemy nasze usługi, aby wspierać Cię od momentu skontaktowania się z nami, aż do osiągnięcia psychicznej i fizycznej pełni, na którą zasługujesz. Skontaktuj się z naszym zespołem pod numerem 695 002 695, aby dowiedzieć się o naszych programach leczenia uzależnień i o tym, jakie korzyści mogą one dziś przynieść Tobie lub bliskiej osobie.

Similar Posts