Ryzyko samoleczenia

Samoleczenie odnosi się do procesu przyjmowania substancji w celu leczenia zauważonych schorzeń lub objawów bez konsultacji z lekarzem. Jest to samodzielna inicjatywa radzenia sobie z chorobami i dolegliwościami bez profesjonalnego zrozumienia i diagnozy. Niestety, osoby z podstawowymi problemami uzależnień często wybierają samoleczenie zamiast szukać odpowiedniej pomocy medycznej w placówce terapeutycznej, takiej jak Klinika Uzależnień.

Ryzyko samoleczenia

Samoleczenie zwiększa potencjalne ryzyko chorób przewlekłych na kilka sposobów.

Ryzyko samoleczenia

Nieprawidłowa samodiagnoza

Ponieważ możesz nie mieć wystarczającej wiedzy na temat określania, czy lek lub substancja, której używasz, wyleczy stan, samoleczenie może łatwo doprowadzić do błędnej diagnozy. Warto zauważyć, że różne stany i choroby mają wspólne objawy, co zwiększa szanse podania niewłaściwego leku na dany zestaw objawów podczas samoleczenia.

Samoleczenie Opóźnienia Właściwa opieka medyczna

Kiedy zażywasz określone leki lub substancje w celu leczenia objawów, istnieje prawdopodobieństwo, że lek nie zadziała. Ale fakt, że wziąłeś narkotyki, sprawia, że ​​wierzysz, że wyzdrowiejesz. W rezultacie unikniesz szukania odpowiedniej pomocy medycznej, co naraża Cię na dalsze ryzyko.

Na przykład niektóre osoby uważają, że przyjmowanie opioidów w celu złagodzenia bólu rozwiąże ich problemy. Jednak ten błąd jest jedną z głównych przyczyn rosnącej liczby przypadków nadużywania substancji w Polsce.

Zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych

Niektóre leki przeznaczone do leczenia określonych schorzeń mogą być szkodliwe dla organizmu, jeśli są przyjmowane nieprawidłowo. Takie leki mogą reagować z układem organizmu, powodując niepożądane skutki medyczne, w tym reakcje alergiczne, zawały serca i śmierć. Jeśli już przyjmujesz różne leki na receptę, mogą wystąpić śmiertelne konsekwencje.

Maskowanie stanów przewlekłych

Niektórzy ludzie stosują samoleczenie, aby leczyć różne objawy, których doświadczają. Na przykład osoba może używać met do maskowania bólu fizycznego. Osoby doświadczające stanów takich jak nadciśnienie, lęk i depresja mogą odczuwać bóle w klatce piersiowej. Przyjmowanie leków łagodzących bóle w klatce piersiowej nie oznacza, że ​​choroba została wyleczona. Lek tylko zamaskował to, zmniejszając ból, ale z czasem będzie się pogarszał.

Jakie są powszechne praktyki samoleczenia?

Możesz wybrać konkretne leki, suplementy i substancje, które Twoim zdaniem będą szybkim lekarstwem podczas samoleczenia. Podczas gdy niektóre praktyki samoleczenia mogą wydawać się mniej szkodliwe i łagodzić określone objawy w krótkim okresie, długoterminowe konsekwencje są poważne.

Do najczęstszych substancji, których ludzie w Polsce używają do samoleczenia, należą:

Alkohol — powszechnie dostępny i akceptowany kulturowo, wiele osób sięga po alkohol, aby złagodzić stres lub niepokój

Opiaty – te leki są silnie uzależniające, ale wielu Polaków przyjmuje je w celu złagodzenia bólu

Marihuana – Badania pokazują, że marihuana jest drugą najczęściej nadużywaną substancją po alkoholu

Używki – Większość osób przyzwyczajonych do zażywania kofeiny uważa, że ​​jej stosowanie zmniejsza bóle głowy

Jedzenie – występuje jako objadanie się, gdy używasz jedzenia w celu złagodzenia stresu

Nie jest łatwo przezwyciężyć samoleczenie, ponieważ większość osób nie akceptuje, że ich stan wymaga profesjonalnej pomocy. Jeśli masz problem z samoleczeniem, wskazane jest zapisanie się do poradni i leczenia uzależnień.

Pomoc w przypadku nadużywania substancji odurzających

Zamiast samoleczenia, skontaktuj się z centrum terapeutycznym, aby uzyskać profesjonalne programy leczenia, w tym:

Leczenie uzależnienia od heroiny

Leczenie uzależnienia od narkotyków na receptę

Program dla absolwentów

Skontaktuj się z Klinika Uzależnień już dziś, aby dowiedzieć się więcej.

Pokonaj problemy z samoleczeniem w Klinika Uzależnień

Powtarzalna praktyka samoleczenia prowadzi do uzależnienia od substancji. Poszukiwanie pomocy w ośrodku terapeutycznym pomoże Ci przełamać cykl uzależnień i uzależnień. Skontaktuj się z Klinika Uzależnień pod numerem 695 002 695 w sprawie leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego i uzależnień.

Similar Posts