Rozwiązywanie współzależnego związku

Współzależność opisuje niezdrową relację, w której jedna osoba jest zależna od drugiej, a ta druga osoba z kolei czuje potrzebę bycia zależnym. Współzależny związek wykracza poza przywiązanie lub ilość czasu, jaki para spędza razem. Jedna osoba we współzależnym związku otrzymuje całą swoją wartość, czyniąc ofiary dla drugiej osoby i służąc jej. Niestety, ten rodzaj relacji jest powszechny, gdy jedna osoba zmaga się z uzależnieniem. Trzeźwi partnerzy mogą całkowicie zmienić swoje życie. Mogą też w zdrowy sposób pomóc swoim bliskim uzależnionym. Wpłynąć na ich zachowanie i pomóc im w zmaganiach się z chorobą. Oduczenie się współzależnego zachowania staje się kluczowe dla dobra obojga ludzi w związku.

Skontaktuj się z 695 002 695, aby dowiedzieć się więcej o programach terapii rodzinnej i sposobach ich wykorzystania do przezwyciężenia współzależnego związku.

Rozwiązywanie współzależnego związku

Objawy współzależnego związku

Współzależność to nie to samo co zależność. Wzajemny szacunek, troska i miłość definiują relacje zależne. Oboje partnerzy w związku zależnym odnajdują w nim wartość, ale są w stanie dążyć do radości i szczęścia poza granicami związku. Z drugiej strony, współzależność charakteryzuje się tym, że osoby współzależne czują się bezwartościowe, chyba że wykonują polecenia swojego partnera. Ich szczęście zależy od poświęcania się jak najwięcej dla partnera.

Niektóre z typowych objawów wykazywanych przez osoby współzależne obejmują:

Robienie czegokolwiek, by zadowolić swojego manipulatora, bez względu na to, ile może go to kosztować fizycznie, psychicznie lub finansowo

Osiągnięcie małej radości lub satysfakcji z czegokolwiek poza służeniem manipulatorowi

Poczucie winy z powodu wyrażenia osobistej potrzeby

Pozostanie w związku nawet po doświadczeniu nadużycia z rąk ich manipulatora

Opuszczenie współzależnego związku rzadko jest łatwe. Często zajęcie się relacją współzależną jest najlepsze, gdy osoby współzależne są otoczone zewnętrznymi źródłami wsparcia i mają bezpieczne miejsce, w którym mogą wyjść poza zasięg ich manipulatorów. Dlatego jedną z powszechnych metod stosowanych przez rodziny lub sieci społecznościowe do próby zakłócenia współzależnego związku jest stosowanie interwencji.

Inscenizacja interwencji

Inscenizacja interwencji może być skuteczną pobudką dla stymulatora w związku współzależnym. Może zacząć się od czegoś tak prostego, jak rozmowa jeden na jednego. Jeśli to okaże się nieskuteczne, przeprowadzenie interwencji z całą grupą zaniepokojonej rodziny i przyjaciół może przerwać cykl współzależności. Celem zorganizowania interwencji jest pomoc osobom umożliwiającym uświadomienie sobie negatywnej natury związku i doprowadzenie ich do miejsca, w którym chcą zmienić związek, a nawet go opuścić.

Kilka pomocnych rzeczy, o których należy pamiętać podczas organizowania interwencji:

Rozważ zaangażowanie specjalisty interwencyjnego

Zawczasu napisz, co planujesz powiedzieć i przećwicz

Wybierz konkretny czas i miejsce na przeprowadzenie interwencji

Interwencja idealnie kończy się wyznaczeniem celów i oczekiwań dotyczących tego, w jaki sposób wszyscy będą wspierać podmioty umożliwiające zmianę ich współzależnej relacji. Niektóre przykłady to zmiana ich sytuacji życiowej lub połączenie ich i ich partnera z poradnictwem rodzinnym lub terapią par.

Zmiana współzależnego związku

Zmiana krajobrazu współzależnego związku może zająć trochę czasu. Jednak praca na rzecz zdrowszego, bardziej zrównoważonego partnerstwa ma kluczowe znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego wszystkich zaangażowanych osób. Kluczem są małe kroki w kierunku postępu. Może to być tak proste, jak zmniejszenie ilości czasu spędzanego przez aktywatory ze swoim manipulatorem. Dlatego dobrym pomysłem jest planowanie zajęć towarzyskich ze znajomymi lub pomaganie im w podjęciu nowego hobby.

Jednym z większych, długoterminowych celów jest pomoc osobom umożliwiającym zrozumienie, że nie pomagają sobie ani swojemu manipulatorowi, poświęcając się w tak ekstremalnym stopniu. Poradnictwo indywidualne lub dla par jest często skuteczną metodą przezwyciężenia bólu z przeszłości i osiągnięcia bardziej produktywnego partnerstwa.

Pokonaj współzależność już dziś. Skontaktuj się z Kliniką Uzależnień pod numerem 695 002 695, aby dowiedzieć się więcej o skutecznym przeprowadzeniu interwencji dla współzależnego związku.

Similar Posts