Rozpoznawanie uzależnienia w miejscu pracy

Większość osób zmagających się z uzależnieniem jest zatrudniona. Administracja ds. nadużywania substancji i zdrowia psychicznego szacuje, że aż 70% osób z zaburzeniami uzależnienia aktywnie pracuje. Chociaż nie oznacza to, że zażywanie narkotyków regularnie występuje w pracy, oznacza to, że problemy związane z uzależnieniem będą w pewnym momencie przecinać się z miejscem pracy. W rzeczywistości nadużywanie substancji jest godną uwagi przyczyną obrażeń w miejscu pracy, a nawet śmierci. W rezultacie pracodawcy powinni być świadomi tego, jak rozpoznawać uzależnienia i tworzyć zdroworozsądkowe zasady związane z nadużywaniem substancji.

Rozpoznawanie uzależnienia w miejscu pracy

Uzależnienie w miejscu pracy

Uzależnienie w miejscu pracy warto potraktować poważnie. Typowe konsekwencje używania narkotyków obejmują większą absencję, zmniejszoną wydajność pracy lub produktywność, a nawet obrażenia i śmierć. Co więcej, uzależnienie nie ma pojedynczego wpływu na samego pracownika uzależnionego. Może to negatywnie wpłynąć na całą kulturę miejsca pracy, prowadząc do uszkodzenia relacji ze współpracownikami, rosnącej liczby kradzieży w miejscu pracy i obniżenia morale pracowników.

Mając na uwadze wszystkie te czynniki, menedżerowie i współpracownicy są najlepiej przygotowani do zauważenia nadużywania substancji w miejscu pracy. Niektóre z najczęstszych objawów to:

  • Niewyjaśnione nieobecności
  • Chroniczne spóźnienie, szczególnie jeśli jest w tym jakiś wzór
  • Wahania nastroju
  • Nagłe zmiany wyglądu lub higieny
  • Rosnąca liczba wypadków lub błędów
  • Paranoja w reakcji na informacje zwrotne lub pytania

Zrozumienie tych znaków powinno iść w parze z jasnymi procedurami raportowania dla pracowników. Pracodawcy muszą ostrożnie obchodzić się z kwestiami podejrzenia nadużywania substancji i unikać zakładania i wyciągania pochopnych wniosków. Zaczyna się od jasnego udokumentowania problematycznych zachowań i zaangażowania działu zasobów ludzkich firmy. Bezpośrednie oskarżenia o zażywanie narkotyków przeciwko współpracownikom raczej nie przyniosą korzyści komukolwiek w walce z uzależnieniem w miejscu pracy.

Jak miejsca pracy mogą radzić sobie z nadużywaniem substancji odurzających

Ważne jest, aby pracodawcy angażowali dział zasobów ludzkich w każdy scenariusz, gdy podejrzewają nadużywanie substancji. Po udokumentowaniu podejrzanego zachowania dział zasobów ludzkich może stworzyć podstawowy zespół, który jest dobrze przygotowany i wyposażony, aby zająć się zachowaniem i zaoferować wsparcie. Niektóre miejsca pracy oferują nawet programy pomocy dla pracowników, które mogą połączyć ludzi z rehabilitacją dla profesjonalistów i innymi opcjami powrotu do zdrowia.

Niezwykle ważne jest, aby jasno określić oczekiwania organizacji wobec pracownika dopuszczającego się naruszenia oraz jakie zasoby i wsparcie są dostępne. W miejscach pracy, w których nadużywanie substancji przez pracowników zagraża życiu, konieczne może być bardziej surowe podejście. Dotyczy to zwłaszcza zawodów takich jak opieka zdrowotna lub organy ścigania, w których pracownicy codziennie podejmują decyzje dotyczące życia i śmierci.

Korzyści z terapii dla pracowników

Obecnie dostępnych jest wiele różnych programów rehabilitacyjnych. Jednym z programów, który często jest odpowiedni dla profesjonalistów, jest program częściowej hospitalizacji. W przeciwieństwie do programów hospitalizacji, które wymagają pozostawania na miejscu, programy częściowej hospitalizacji oferują dodatkową elastyczność. Uczestnicy mogą mieszkać w domu lub skorzystać z mieszkań komunalnych podczas rekonwalescencji.

Kilka kluczowych zalet programu częściowej hospitalizacji to:

  • Możliwość kontynuowania pracy w trakcie leczenia
  • Szansa na odzyskanie sił w znajomym środowisku otoczonym przez istniejące sieci wsparcia
  • Niższy koszt niż program stacjonarny

Znajdź pomoc w Klinice Uzależnień

Terapia dla pracowników zaczyna się od spersonalizowanego planu opieki dla każdego, kto wchodzi do domu. Wdrażamy holistyczne podejście do zdrowienia, które odpowiada na fizyczne, psychiczne i duchowe potrzeby pacjentów. Ponadto, nasze świadome skupienie się na zdrowiu rodziny i społeczności oznacza, że ​​rehabilitacja pomoże Ci wyleczyć zerwane relacje i naprawić szkody, jakie Twoje uzależnienie wyrządziło Tobie i Twoim bliskim. Zadzwoń do nas już dziś, aby uzyskać dostęp do naszej specjalistycznej opieki i wsparcia.

Similar Posts