Różne sposoby, w jakie uzależnienie wpływa na dzieci

Kiedy rodzic, rodzeństwo lub inny bliski członek rodziny cierpi z powodu uzależnienia, dziecko może być dotknięte na różne sposoby. Dowody wskazują, że środowisko dziecka podczas dorastania i rozwoju jego mózgu wpływa na wyniki jego życia, w tym cechy osobowości, przekonania, a także zdrowie psychiczne i fizyczne. Uczenie się, jak uzależnienie wpływa na dzieci, jest bardzo ważne dla rodzin żyjących w takich okolicznościach. Powinieneś również wiedzieć, że terapia rodzinna w połączeniu z leczeniem uzależnień w Klinice Uzależnień może pomóc członkom rodziny zobaczyć znaczną poprawę wyników. Aby dowiedzieć się o dostępnych opcjach leczenia, skontaktuj się z naszym zespołem już dziś pod numerem 695 002 695.

Różne sposoby, w jakie uzależnienie wpływa na dzieci

Jak uzależnienie wpływa na dzieci?

Dzieci, które borykają się z uzależnieniem, stają przed szeregiem wyzwań. Mogą mieć trudności ze zrozumieniem, co się dzieje, gdy są młodsi, ale wraz z wiekiem może to prowadzić do traumy i problemów rozwojowych. Oto kilka przykładów tego, jak uzależnienie wpływa na dzieci:

Obserwowanie chorego rodzica może wywołać intensywny strach i niepokój o to, co może się z nim stać

Niektóre dzieci rozwijają przekonanie, że narkotyki i alkohol są normalne i dopuszczalne w rutynowym stosowaniu

Może również wystąpić uraza, zwłaszcza jeśli dziecko poniesie stratę z powodu działań rodzica

Lęk i depresja mogą wystąpić, gdy dziecko patrzy, jak ukochana osoba zmaga się z nałogiem

Niektórzy mogą nabrać tych samych nawyków, co prowadzi do wczesnego zażywania narkotyków, a w niektórych przypadkach do licznych komplikacji zdrowotnych i destrukcyjnych zachowań

Najlepiej byłoby, gdybyś nie przeoczył wpływu uzależnienia na twoje dzieci. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie uzależnień, aby uniknąć tych konsekwencji.

Radzenie sobie z uzależnionym rodzicem

Nastolatki mogą doświadczać intensywnych emocji związanych z używaniem narkotyków lub alkoholu przez ich rodziców. Jeśli mają do czynienia z uzależnionym rodzicem, mogą odczuwać takie emocje, jak wstręt, zakłopotanie i strach. Mogą również wykazywać zachowania naśladujące, gdy biorą udział w używaniu narkotyków i alkoholu, uważając, że jest to bezpieczne, ponieważ robią to ich rodzice. Niektóre dzieci zmagają się również finansowo, nie mają dostępu do opieki medycznej lub nie są w stanie utrzymać relacji z powodu zachowań rodziców.

Leczenie uzależnienia może pomóc

Jeśli jesteś rodzicem, który zażywa narkotyki lub alkohol, możesz się martwić, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku. Otwarta i szczera rozmowa na temat tego, co się dzieje, dlaczego i co planujesz z tym zrobić, może pomóc dziecku w lepszym zrozumieniu.

Na przykład wyjaśnij, czym jest terapia uzależnień. Omów, dlaczego mogło powstać uzależnienie. Porozmawiaj o tym, jak uzależnienie od narkotyków i alkoholu szkodzi zdrowiu i samopoczuciu psychicznemu. Bycie uczciwym pozwala dziecku nauczyć się kilku rzeczy. Po pierwsze, wiedzą, że jesteś chory i pracujesz nad uzdrowieniem. Uczy ich również, że takie zachowanie nie jest w porządku i może powodować wiele szkodliwych komplikacji w ich życiu. Ta rozmowa może również pomóc Twojemu dziecku uzyskać pomoc, której potrzebuje. Terapia rodzinna może również pomóc w zapewnieniu jak najlepszego zrozumienia tego złożonego tematu.

Znajdź potrzebną pomoc w Klinika Uzależnień

Kiedy przyjmujesz leczenie nadużywania narkotyków i alkoholu, nie zapomnij włączyć do tej terapii swoich bliskich. W Klinice Uzależnień pracujemy z rodzinami, które potrzebują wsparcia i wskazówek. Pozwól nam pomóc Ci poprzez szereg programów leczenia i terapii. Możesz leczyć, podobnie jak członkowie Twojej rodziny. Dowiedz się więcej o naszych programach, takich jak:

Centrum terapii mężczyzn

Centrum terapii kobiet

Poznanie, jak uzależnienie wpływa na dzieci, jest dobrym krokiem w rozpoznaniu potrzeby uzyskania pomocy. Jeśli zażywasz narkotyki lub alkohol i chcesz zmienić przyszłość dziecka, zadzwoń do naszego zespołu Klinice Uzależnień pod numer 695 002 695. Niech nasi współczujący doradcy pomogą Ci znaleźć terapię, której potrzebujesz.

Similar Posts