Powszechnie nadużywane środki przeciwbólowe w Polsce

Leki przeciwbólowe pochodzące z maku przyniosły ogromną korzyść osobom cierpiącym na poważną chorobę lub powracającym do zdrowia po operacji. Niestety, jak każdy narkotyk, również można je nadużywać. Z danych wynika, że ​​leki przeciwbólowe na receptę w dużym stopniu powodują problemy z nadużywaniem substancji. Jakie są powszechnie nadużywane środki przeciwbólowe i co można zrobić, aby pomóc?

Ogólnie rzecz biorąc, powszechnie nadużywane środki przeciwbólowe pochodzą z rodziny opiatów, co prowadzi do dobrze udokumentowanych problemów z uzależnieniem od opiatów. I chociaż te leki są kontrolowane na receptę lekarza, nadal mogą powodować nadużycia. Uzależnienie od opiatów pozostaje głównym problemem w Polsce i jest częścią narastającego kryzysu zdrowia publicznego.

Powszechnie nadużywane środki przeciwbólowe w Polsce

Jak działają środki przeciwbólowe?

Leki na receptę zmniejszają ból na różne sposoby. Najsilniejsze środki przeciwbólowe, opiaty, zasadniczo tworzą blokadę dla komunikatów o bólu, zanim dotrą one do miejsca, w którym organizm je wyczuje.

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen i paracetamol, działają inaczej. Leki te blokują tworzenie pewnego enzymu, który jest wytwarzany, gdy część ciała jest uszkodzona i zaogniona. Bez obecności tego enzymu organizm nie może wyczuć bólu.

Należy pamiętać, że ból ma swój cel: sygnalizuje, kiedy coś jest nie tak. Dlatego nadużywanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych, poza tym, że jest potencjalnie uzależniające, stwarza tak wiele zagrożeń. Powszechnie stosowane środki przeciwbólowe spowodowały tysiące przedawkowań w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Powszechnie nadużywane środki przeciwbólowe

Podczas gdy opiaty powodują najwięcej problemów z nadużywaniem substancji, istnieje wiele innych. Urzędnicy ds. zdrowia publicznego nadal zmagają się z nadużyciami w różnych kategoriach. Według rządu, oto niektóre z najczęściej nadużywanych środków przeciwbólowych w Polsce:

Depresanty, w tym barbiturany, benzodiazepiny i leki nasenne. Nazwy marek to Valium, Xanax, Amytal, Seconal, Ambien, Sonata i Lunesta

Opioidy, w tym kodeina, morfina, metadon i fentanyl. Nazwy marek obejmują Oxycontin, Percocet, Roxanal, Dolophine i Metadose

Używki, w tym amfetaminy o markach takich jak Dexedrine, Adderall, Concerta i Ritalin

Inne związki, takie jak niektóre syropy na kaszel zawierające dekstrometorfan

Nadużywanie któregokolwiek z tych leków może spowodować poważne problemy w życiu osoby, która je zażywa. Jeśli Ty lub Twoja ukochana osoba znajdziecie się w tym cyklu, zastanów się nad szukaniem leczenia uzależnień już dziś.

Oznaki nadużywania leków na receptę

Rozpoznanie objawów nadużywania leków na receptę nie zawsze jest łatwe. Powszechnie nadużywane środki przeciwbólowe mogą powodować różnego rodzaju następstwa i uderzają w ludzi trochę inaczej. Typowe objawy nadużywania leków na receptę to:

Mdłości

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Euforia

Zwiększona tolerancja

Nasilający się ból przy wyższych dawkach

Niepewność na nogach

Bełkotliwa wymowa

Wysokie ciśnienie krwi

Problemy z pamięcią

Dezorientacja

Często nadużywane środki przeciwbólowe mogą również wywołać zmiany w zachowaniu. Mogą to być „zakupy u lekarza”, które polegają na chodzeniu do wielu lekarzy w celu zaopatrzenia się w pigułki, szukaniu „pożyczek” pigułek od przyjaciół lub rodziny, fałszowaniu recept i szukaniu wcześniejszych uzupełnień.

Jeśli zauważysz pewien wzór w sobie lub u kogoś, kogo kochasz, warto zwrócić się o pomoc do Kliniki Uzależnień.

Uzyskaj pomoc dla powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych w Klinice Uzależnień

Tylko dlatego, że lekarz przepisuje lek, nie czyni go wolnym od ryzyka. Niektóre z największych problemów w dzisiejszym nadużywaniu substancji wynikają z powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych. Jeśli wpadłeś w ten przygnębiający cykl, rozważ skorzystanie z pomocy „Klinika Uzależnień”. Nasze programy terapeutyczne zapewniają leczenie  nadużywania substancji, uzależnień behawioralnych i współwystępujących zaburzeń. Korzystając z najnowszej opieki opartej na dowodach, nasz zespół opracuje plan leczenia, który będzie działał dla Ciebie jako jednostki. terapia z nami w obiekcie, który jest prywatny, wygodny i bezpieczny. Przerwij cykl uzależnienia od środków przeciwbólowych już dziś. Skontaktuj się z Kliniką Uzależnień pod numerem 695 002 695 w celu wstępnej konsultacji.

Similar Posts