Oznaki uzależnienia od alkoholu u nastolatków

Alkoholizm może mieć wpływ na ludzi w dowolnym momencie. I chociaż nadużywanie alkoholu przez nastolatków spadło w ciągu ostatnich kilku lat, pozostaje on najczęściej nadużywanym narkotykiem wśród nastolatków i młodych dorosłych. Nauka rozpoznawania oznak alkoholizmu nastolatków ma kluczowe znaczenie dla rodziców, opiekunów, dorosłych i samych nastolatków, aby uniknąć szkód, jakie uzależnienie wyrządza tak wielu istnieniom.

Zadzwoń do Kliniki Uzależnień, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nasz program leczenia uzależnienia od alkoholu może pomóc Tobie lub Twojemu nastolatkowi w znalezieniu pomocy.

Oznaki uzależnienia od alkoholu u nastolatków

Fizyczne oznaki uzależnienia od alkoholu wśród nastolatków

Oznaki nadużywania alkoholu przez nastolatków mogą być fizyczne, psychiczne, emocjonalne i behawioralne. To, dlaczego nastolatek decyduje się na nadużywanie alkoholu, wynika z wielu różnych czynników. Typowe wpływy to genetyka, urazy i zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak lęk i depresja. Alkohol jest często używany do samoleczenia w odpowiedzi na negatywne emocje i problemy ze zdrowiem psychicznym.

Bez względu na przyczynę, im szybciej zostanie rozpoznane uzależnienie od alkoholu, tym szybciej można rozpocząć leczenie i powrót do zdrowia. Fizyczne objawy są na ogół najłatwiejsze do zauważenia. Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w tym zakresie to:

  • Zapach alkoholu na oddechu lub ubraniu nastolatka
  • Przekrwione oczy, których nie można wytłumaczyć brakiem snu
  • Bełkotliwa wymowa
  • Niewłaściwa higiena
  • Ciągłe zmęczenie
  • Słaba koncentracja
  • Behawioralne i emocjonalne oznaki nastoletniego alkoholizmu

Lata nastoletnie to okres niesamowitego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i umysłowego. Często towarzyszą temu nastroje, bunt, rosnąca niezależność i inne zmiany behawioralne, które wydają się różnić od lat przed nastolatkami. Ważne jest, aby nie wyciągać pochopnych wniosków na temat tego, czy zachowanie nastolatka wynika z uzależnienia. Mimo to istnieją pewne wyraźne oznaki behawioralne i emocjonalne, które wskazują na alkoholizm nastolatków jako źródło.

Wahania nastroju

Alkoholizm bezpośrednio wpływa na nastrój i regulację emocjonalną nastolatków. Nadużywanie alkoholu objawia się zatem wahaniami nastroju, które mogą wydawać się oderwane od okoliczności życiowych. Agresja w jednej chwili może ustąpić miejsca ugodowości w następnej, pod wpływem alkoholu. Być może najbardziej niepokojące jest to, że uzależnienie od alkoholu bezpośrednio wpływa na rozwój mózgu u nastolatków w sposób, który może wykoleić ich przyszłą zdolność kontrolowania emocji.

Akademicy i relacje z rówieśnikami

Alkoholizm wśród nastolatków negatywnie wpływa na wyniki w szkole, uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych i zdrowe relacje z przyjaciółmi. To zakłócenie będzie objawiać się słabymi ocenami, niestawieniem się na treningi sportowe i spadkiem zainteresowania przyjaźniami, które nie podsycają uzależnienia.

Tajemnica i unikanie

To naturalne, że nastolatki chcą większej niezależności i prywatności w szkole średniej i na studiach. Ich autonomia nie jest problemem. Tajemnica, kłamstwo i unikanie nie są naturalnymi rezultatami rozwijania autonomii. Zamiast tego mogą wskazywać na uzależnienie od alkoholu. Spędzanie mniej czasu z rodzicami lub młodszym rodzeństwem jest do pewnego stopnia normalne. Ale rodzice powinni zwracać uwagę na to, na co przeznacza się dodatkowy czas.

Leczenie uzależnienia od alkoholu dla nastolatków

Identyfikowanie i usuwanie przyczyn źródłowych ma kluczowe znaczenie w leczeniu uzależnienia od alkoholu wśród nastolatków. Często alkoholizm u nastolatków wynika z zaburzenia zdrowia psychicznego. To sprawia, że ​​nastolatki są głównymi kandydatami do leczenia z podwójną diagnozą, które kompleksowo zajmuje się równoczesną walką z uzależnieniami i zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Nastolatki mogą również najbardziej skorzystać z leczenia stacjonarnego lub stacjonarnego. Nowe, trzeźwe otoczenie może zakłócić negatywny cykl uzależnienia i zapewnić zdrowe środowisko sprzyjające wyzdrowieniu. Jednym z aspektów leczenia, który jest bardziej podkreślany w przypadku nastolatków, jest terapia rodzinna. Dzieje się tak, ponieważ wiele badań dowiodło skuteczności zaangażowania rodziny w długoterminowe wyniki.

Inne terapie powszechnie stosowane w programach uzależnienia od alkoholu dla nastolatków obejmują terapię poznawczo-behawioralną, wywiady motywacyjne, spotkania 12-krokowe, a nawet bardziej specjalistyczne terapie, takie jak terapia plastyczna i muzykoterapia.

Zadzwoń do Kliniki uzależnień, aby zapewnić nastolatkowi pomoc i wsparcie, którego potrzebuje, aby przezwyciężyć uzależnienie.

Similar Posts