Niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem leków na receptę

Leki na receptę to cud współczesnej medycyny. Prawidłowo stosowane codziennie łagodzą objawy i zmniejszają cierpienie milionów Polaków. Ale są to również substancje uzależniające, których stosowanie jest łatwo nadużywane, jeśli ludzie nie są ostrożni. Niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem leków na receptę jest wiele. Informowanie siebie i innych o zagrożeniach związanych z lekami na receptę jest kluczem do utrzymania zdrowych relacji z receptami i uniknięcia możliwości uzależnienia.

Skontaktuj się z Kliniką Uzależnień, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnienia od narkotyków na receptę.

nadużywanie leków na receptę

Niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem leków na receptę

Nadużywanie leków na receptę definiuje się jako każde użycie leku na receptę, które wykracza poza jego przeznaczenie. Trzy rodzaje narkotyków są najbardziej prawdopodobnymi kandydatami do nadużywania. Są to opioidy, stymulanty i leki przeciwlękowe. Każdy z nich niesie ze sobą własny zestaw symptomów i zagrożeń.

Opioidy

Opioidy są stosowane przede wszystkim w leczeniu bólu i często są przepisywane po ciężkich urazach lub po intensywnych zabiegach chirurgicznych. Popularne nazwy leków to OxyContin i Percocet. Objawy związane z nadużywaniem opioidów obejmują słabą koordynację, nudności, splątanie i zaparcia.

Używki

Używki są przepisywane w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), a czasem także w przypadku zaburzeń snu. Ich zastosowanie w leczeniu ADHD sprawia, że ​​stanowią szczególne zagrożenie dla nastolatków i młodych dorosłych. Objawy, których doświadcza wiele osób podczas używania środków pobudzających, obejmują wysokie ciśnienie krwi, tłumienie apetytu, bezsenność, pobudzenie, lęk, a nawet paranoję.

Leki przeciwlękowe

Leki przeciwlękowe, takie jak Xanax i Valium, leczą lęki i inne zaburzenia nastroju. Typowe objawy wynikające z ich stosowania to zawroty głowy, słaba koncentracja, problemy z pamięcią i senność.

Być może dwa największe zagrożenia związane z nadużywaniem leków na receptę to możliwość uzależnienia, a nawet śmiertelne przedawkowanie. Nadużywanie leku na receptę łatwo prowadzi do nadużycia. Cienka linia oddziela nadużycie od pełnego uzależnienia. Ostatecznie uzależnienie może dotknąć każdego, od nastolatków po osoby starsze.

Nastolatki i nadużywanie leków na receptę

Sektor populacji najbardziej narażony na nadużywanie leków na receptę to nastolatki i młodzi dorośli. Prawie 20% nastolatków zgłasza używanie lub próby zażywania leków na receptę, takich jak OxyContin lub Adderall, w celu uzyskania haju. Rzeczywiście, uzależnienie jest jednym z największych zagrożeń podczas nadużywania leków na receptę. Ale nadużywanie narkotyków wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, które mogą się różnić w zależności od danej recepty. Niektóre z najczęstszych skutków zdrowotnych obejmują:

  • Rozwój nieregularnego bicia serca
  • Napady padaczkowe
  • Zmiany nastroju i osobowości
  • Paranoja

Sposób, w jaki ktoś bierze narkotyk, może również narazić go na ryzyko. Stosowanie dożylne może narazić je na infekcje, takie jak zapalenie wątroby lub HIV. Co więcej, śmiertelne przedawkowanie jest stałym zagrożeniem, gdy leki na receptę są używane niezgodnie z przepisanymi. Używki to jedna z kategorii narkotyków, które nastolatki mają tendencję do nadużywania w największym tempie. Wiele razy biorą stymulanty jako wzmacniacze wydajności związane z nauką lub towarzysko na studiach.

Leczenie uzależnienia od leków na receptę

Uzależnienie od leków na receptę można leczyć, tak jak każde inne uzależnienie, za pomocą terapii i leków. Terapie behawioralne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna i zarządzanie awaryjne, mają na celu zakłócenie działań kierujących zachowaniem danej osoby. Niektóre uzależnienia od narkotyków można również leczyć za pomocą leków. Na przykład uzależnienie od opioidów jest często leczone za pomocą metadonu, który może wspomagać łagodzenie objawów podczas odstawienia i zapobiegać głodowi, aby wspierać zapobieganie nawrotom.

Klinika Uzależnień specjalizuje się w leczeniu wielu uzależnień od leków na receptę. Opcje opieki w naszym centrum leczenia uzależnień obejmują:

  • Rehabilitacja męska
  • Rehabilitacja kobiet
  • Program częściowej hospitalizacji
  • Intensywny ambulatoryjny
  • Pacjent dochodzący
  • Mieszkania komunalne

Każdy program opiera się na czterech priorytetach: planowanie opieki pooperacyjnej, zarządzanie przypadkami, bezpieczne środowisko i zapobieganie nawrotom. Zadzwoń do nas, aby uzyskać dostęp do naszego eksperckiego leczenia uzależnień i skłonić Ciebie lub ukochaną osobę do trzeźwości.

Similar Posts