Niebezpieczeństwa stymulantów

Używki to kategoria leków, które występują zarówno na receptę, jak i na nielegalne odmiany. Na przykład stymulanty obejmują kofeinę, nikotynę i kokainę. Tam, gdzie kofeina jest w większości nieszkodliwa, kokaina jest niezwykle niebezpiecznym narkotykiem, którego używanie regularnie prowadzi do nadużywania narkotyków. Stosowanie stymulantów powoduje większą czujność, skupioną uwagę i zwiększoną energię. Jednym z zagrożeń związanych z używkami jest rozwój tolerancji lub uzależnienia. Gdy którykolwiek z nich jest obecny, każde zaprzestanie używania spowoduje objawy odstawienia. 

Dowiedz się więcej o leczenia uzależnienia od narkotyków, dzwoniąc pod nasz numer telefonu.

mężczyzna siedzący na kanapie doświadczający niebezpieczeństwa używek

Niebezpieczeństwa używek 

Największe zagrożenia związane z używkami można podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe. Skutki krótkoterminowe są głównie związane z częstymi skutkami ubocznymi stymulacji. Przeważnie te skutki uboczne są bardziej irytujące niż zagrażające życiu. Jednak nadmierne stosowanie z czasem może nasilać nawet mniejsze skutki uboczne związane ze stymulantami i stwarzać poważne ryzyko problemów z sercem, a nawet zawału serca. Te skutki uboczne obejmują: 

  • Podwyższone tętno 
  • Wyższe ciśnienie krwi 
  • Podwyższona temperatura ciała 
  • Drżenie lub drżenie mięśni, szczególnie w rękach lub nogach 
  • Pobudzenie lub drażliwość 

Być może największym niebezpieczeństwem stymulantów jest możliwość śmiertelnego przedawkowania, gdy są stosowane zbyt często lub w zbyt dużych dawkach. Poza tymi krótkotrwałymi skutkami, stosowanie środków pobudzających z czasem uszkadza organizm również na inne sposoby. Jednym ze sposobów, w jaki stymulanty utrudniają normalne funkcjonowanie ciała i mózgu, jest zestaw psychologicznych skutków ubocznych, które pojawiają się po długotrwałym stosowaniu. Psychologiczne skutki uboczne obejmują halucynacje, depresję, lęk, urojenia i paranoję. 

Pojawienie się tych dolegliwości psychicznych wskazuje na obecność wielu zaburzeń jednocześnie. Innymi słowy, zaburzenie nadużywania substancji wraz z zaburzeniem zdrowia psychicznego. Chociaż oba mogą być leczone jednocześnie, jest to o wiele bardziej złożone niż leczenie tylko jednego zaburzenia i wymaga bardziej intensywnej opieki. 

Długotrwałe zagrożenia zdrowotne związane z używkami 

Oprócz niszczycielskiego wpływu na psychikę, niebezpieczeństwa stymulantów z czasem pogarszają również zdrowie fizyczne ludzi. Stosowanie środków pobudzających z biegiem czasu może powodować nadmierną utratę wagi, zmniejszenie popędu seksualnego, pogorszenie mięśni, bóle głowy i problemy z oddychaniem. Długotrwałe stosowanie zwiększa również ryzyko zawału serca, udaru mózgu i drgawek. Chociaż początkowo użytkowników może wciągnąć euforyczny, wysoki poziom stymulacji, zawsze wiąże się to z ryzykiem i konsekwencjami. 

Jak wspomniano wcześniej, stosowanie stymulantów łatwo sprzyja tolerancji i uzależnieniu. Gdy pojawi się jeden z tych warunków, uzależnienie jest często tuż za nim. Wiele osób próbuje na własną rękę rzucić nadużywanie narkotyków. Niestety, niemożność tego oznacza, że ​​lek ma silny fizyczny i psychologiczny wpływ na organizm. 

Innym sygnałem ostrzegawczym jest sytuacja, w której ludzie zmieniają swoje życie i priorytety, aby zarządzać używaniem narkotyków i je przedłużać. Na przykład ktoś może rzucić dobrą pracę, ponieważ wymaga to regularnych testów narkotykowych. Innym przykładem może być eliminowanie aktywności towarzyskich i ignorowanie związków w celu poszukiwania narkotyku. Kiedy zaczyna się nadużywanie narkotyków, najlepszą opcją jest jak najszybsze podjęcie leczenia. 

Leczenie nadużywania narkotyków 

Klinika Uzależnień specjalizuje się w leczeniu narkomanii. Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od narkotyków jest detoks medyczny. Wycofanie stymulantów może być niebezpieczne, więc wykonanie tego pierwszego kroku z profesjonalnym wsparciem zapewnia bezpieczeństwo pacjenta. 

Dwa niebezpieczeństwa związane z odstawieniem stymulującym to depresja i myśli samobójcze. Dzieje się tak dlatego, że ciało czuje się pozbawione stymulatora, który zapewniał zastrzyk energii i pozytywnego nastawienia psychicznego. Organizm potrzebuje czasu, aby chemicznie ustabilizować się bez obecności środka pobudzającego. W skrajnych przypadkach depresja i związane z nią objawy mogą utrzymywać się poza fazą odstawienia. Po odstawieniu pacjenci przystępują do trwającego leczenia wyspecjalizowanego w celu zaspokojenia ich potrzeb. 

Dowiedz się, w jaki sposób leczenie nadużywania narkotyków może przynieść korzyści Tobie lub bliskiej Ci osobie. Skontaktuj się z nami już dzisiaj.

Similar Posts