Niebezpieczeństwa heroiny i fentanylu

człowiek poznający niebezpieczeństwa heroiny i fentanylu

Heroina i fentanyl są opioidami, co oznacza, że ​​mają silne właściwości uśmierzające ból. Heroina jest naturalnie pozyskiwana z maku. Jest to jednak nielegalne, bez akceptowanego zastosowania medycznego. Z drugiej strony fentanyl jest syntetycznym opioidem. Jest najbardziej podobny do morfiny, chociaż jest wielokrotnie silniejszy. Fentanyl nadal ma ograniczone zastosowanie medyczne jako środek łagodzący silny ból. Niemniej jednak jest to wysoce uzależniająca substancja, która w przypadku niewłaściwego użycia może łatwo doprowadzić do nałogu. Uzależniający charakter zarówno heroiny, jak i fentanylu oznacza, że ​​każde użycie niesie ze sobą niebezpieczeństwo i ryzyko. 

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnienia od heroiny.

Porównanie heroiny i fentanylu

W przypadku zarówno heroiny, jak i fentanylu, największym zagrożeniem, jakie stwarzają, jest przedawkowanie. Ze względu na to, jak silny jest każdy lek, nie trzeba wiele, aby wytworzyć możliwość przedawkowania. Jak większość ludzi wie, przedawkowanie heroiny i fentanylu często może być śmiertelne. Przed wyszczególnieniem objawów przedawkowania związanych z tymi lekami, warto je dokładniej porównać. 

Heroina jest zazwyczaj rozprowadzana w postaci proszku. Działa szybko i ma moc. Nadużywanie heroiny zazwyczaj wiąże się z różnymi metodami używania narkotyku, z których każda stanowi własne zagrożenie dla użytkownika. W przypadkach, w których rozwinęło się uzależnienie, powrót do zdrowia wymaga zwykle nadzorowanego przez lekarza detoksykacji i leków zastępujących opioidy, aby pomóc w przejściu przez okres karencji. Nierzadko zaburzenie zdrowia psychicznego towarzyszy uzależnieniu od heroiny, co czyni kompleksowe leczenie najlepszym podejściem.

W przeciwieństwie do heroiny, fentanyl ma pewne legalne zastosowania medyczne. Niestety jest również produkowany i dystrybuowany nielegalnie. Na receptę najczęściej występuje w postaci pastylek lub tabletek. Nawet małe dawki mogą być śmiertelne. Czemu? Ponieważ fentanyl można wchłonąć przez skórę i przez przypadkowy kontakt. Podobnie jak w przypadku heroiny, leczenie uzależnienia od fentanylu zaczyna się od medycznego detoksu wspomaganego przez leki zastępujące opioidy. Ponownie, częściej niż zwalczanie uzależnienia od fentanylu wymaga kompleksowego podejścia. 

Objawy przedawkowania związane z heroiną i fentanylem

Każda ilość nadużywania opioidów może spowodować przedawkowanie. Bez wątpienia heroina i fentanyl to niezwykle silne leki. Nie lekceważ ich uzależnienia.

Niebezpieczeństwo potęguje fakt, że nielegalni dilerzy czasami mieszają heroinę z fentanylem, co czyni ją silniejszą. Nieświadomi użytkownicy stają się bardziej narażeni na przedawkowanie, ponieważ spożywają niezwykle niebezpieczną ilość, nie wiedząc o tym naprawdę. 

Typowe objawy przedawkowania związane z heroiną i fentanylem obejmują:

  • Spowolniony puls
  • Obniżona temperatura ciała
  • Dezorientacja
  • Senność
  • Letarg
  • Wskaż uczniów
  • Nieprzytomność lub omdlenie

Ostateczne niebezpieczeństwo przedawkowania opioidów wynika ze sposobu, w jaki spowalnia oddychanie. Jeśli weźmiesz wystarczającą ilość heroiny lub fentanylu, twój oddech spowalnia do tego stopnia, że ​​możesz się udusić. Przedawkowanie opioidów można odwrócić, jeśli Narcan zostanie podany wystarczająco szybko. Narcan to lek, który przeciwdziała działaniu opioidów i przywraca organizmowi zdolność do regularnego oddychania. 

Poza niebezpieczeństwem przedawkowania heroiny lub fentanylu, oba leki mogą powodować długotrwałe uszkodzenie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Mogą również upośledzać funkcje poznawcze, a nawet trwale uszkadzać mózg. Wstrzykiwanie któregokolwiek z leków naraża również ludzi na ryzyko zarażenia się chorobą zakaźną, zapadnięciem się żyły lub rozwojem ropnia skóry. 

Zwalczanie nadużywania opioidów

Jeśli Ty lub ktoś bliski zmaga się z nadużywaniem opioidów, pierwszym krokiem jest zasięgnięcie profesjonalnej pomocy. Nawet jeśli nadużywanie opioidów nie przekształciło się wyraźnie w pełnowymiarowe uzależnienie, im szybciej ludzie znajdą pomoc, tym większe mają szanse na uniknięcie powikłań zagrażających życiu.

Fizyczne uzależnienie, które organizm rozwija w wyniku nadużywania opioidów, często oznacza, że ​​proces odstawienia będzie wiązał się z bolesnymi objawami odstawienia. Dlatego najlepiej poddać się detoksykacji pod nadzorem i wsparciem medycznym. 

Leczenie nadużywania opioidów, szczególnie podczas detoksykacji, jest wspomagane przez leki, które blokują receptory opioidowe w mózgu, aby zmniejszyć apetyt i złagodzić objawy odstawienia. Połączenie tych leków z terapiami behawioralnymi i usługami ogólnymi może spowodować transformację życia, która może prowadzić do długotrwałej trzeźwości. Dowiedz się więcej o powrocie do zdrowia po nadużywaniu opioidów, kontaktując się już dziś z naszym ośrodkiem .

Similar Posts