Lęk i uzależnienie
Lęk to termin, który obejmuje szeroki wachlarz stanów i objawów. Dotyczy milionów ludzi na całym świecie i jest zarówno przyczyną, jak i skutkiem uzależnienia. Ale jak dokładnie łączą się lęk i uzależnienie i jak „Klinika Uzależnień” może ci pomóc?

Czym jest niepokój?
Większość ludzi rozumie pojęcie lęku. Jednak zakres jego implikacji w życiu codziennym zaskakuje wielu ludzi. Związek lęku i uzależnienia jest złożony. Ale oczywiście możliwe jest wyzdrowienie z podwójnej diagnozy.
Ale aby tak się stało, konieczne jest zrozumienie pełnego zakresu tego, co oznacza lęk, jeśli chodzi o nadużywanie substancji. W przeważającej części prawdopodobnie rozumiesz lęk jako uczucie zmartwienia lub strachu bez wyraźnych powodów.
Jako diagnoza medyczna lęk jest terminem zbiorczym, który obejmuje różne stany zdrowia psychicznego. Te różne zaburzenia powodują, że cierpiący nadmiernie się martwią lub stresują. Nie jest to jednak kluczowa wypowiedź lęku.
Zamiast tego jest to fakt, że zaburzenia lękowe mają wyniszczające objawy. Czasami te objawy mogą doprowadzić do tego, że wpłynie to na codzienne życie. Co gorsza, osoba cierpiąca na lęki czuje się bezsilna. Nie są w stanie kontrolować ani zapobiegać wystąpieniu objawów.
Oznaki lęku różnią się w zależności od różnych czynników. Jednak ogólne objawy obejmują:
Uczucie zdenerwowania, zdenerwowania lub irytacji
Przyspieszone tętno lub tachykardia
Poczucie strachu lub paniki
uczucie zmęczenia lub osłabienia
Trudności ze snem
Słaba koncentracja
Drżenie lub szybki oddech
To typowe dla ludzi, którzy doświadczają niepokoju, ale jeśli przeszkadza to w efektywnym funkcjonowaniu przez cały dzień, mogą zmagać się z zaburzeniem lękowym. Zaburzenie lękowe zakłóca znaczną część twojego życia, w tym obowiązki społeczne, rodzinne, zawodowe i akademickie.
Rodzaje niepokoju
Lęk przybiera wiele form. Najczęstszym jest zaburzenie lękowe uogólnione, ale są też inne typy. Znajomość ich pomaga w znalezieniu odpowiedniego podejścia do leczenia. Do najczęstszych rodzajów zaburzeń lękowych należą:
Uogólnione zaburzenie lękowe (GAD)
Zaburzenie lękowe
Zespół stresu pourazowego (PTSD)
Fobia społeczna (SAD)
Fobie specyficzne, takie jak klaustrofobia lub akrofobia
Uzależnienie wywodzi się z niepokoju
Jak lęk powoduje uzależnienie? Po pierwsze, alkohol lub narkotyki służą jako ucieczka, gdy człowiek zmaga się z lękiem.
Osoby z zaburzeniami lękowymi mają tendencję do samoleczenia, używając substancji łagodzących objawy. Innym razem możesz zaliczyć to do impulsywności. Jeśli lęk jest częścią osobowości danej osoby, mogą być skłonni do spontanicznego robienia rzeczy, takich jak używanie substancji.
Oto rzecz – jeśli twoje uzależnienie wynika z lęku, stanowi wyjątkowe wyzwanie pod względem leczenia. Nie musisz tylko usuwać toksyn z organizmu. Musisz także zmierzyć się ze swoim niepokojem. W przeciwnym razie prawdopodobnie nastąpi nawrót.
Wylecz lęk i uzależnienie razem w „Klinika Uzależnień”
Poddawanie się leczeniu uzależnienia od substancji nie ma sensu, jeśli nie leczysz również lęku. Jeśli ta podstawowa przyczyna pozostaje, przyczyna uzależnienia również pozostaje. Oznacza to, że nadal masz motywacje, które skłoniły Cię do nadużywania narkotyków lub alkoholu. Dlatego prawdopodobnie powtórzy się to ponownie.
Oczywiście leczenie lęku i uzależnienia nie jest łatwym zadaniem. Leczenie zaburzeń podwójnej diagnozy może być trudne. Twoje zachowania uzależniające powodują zmiany neurobiologiczne, które wymagają starannego leczenia.
Jeśli chodzi o leczenie zarówno uzależnienia, jak i lęku, najlepsze ośrodki terapeutyczne mają starannie opracowane plany radzenia sobie z obydwoma problemami. Wśród różnych terapii i podejść, które stosują, znajdują się terapia poznawczo-behawioralna, terapia urazowa, terapia indywidualna i rodzinna i inne.
Chcesz wiedzieć więcej o lęku i uzależnieniu? Jakie zabiegi są dostępne dla podwójnej diagnozy? Możesz dowiedzieć się więcej dzwoniąc do „Klinika Uzależnień” już dziś pod numer 695 002 695, aby umówić się na wizytę!