Leczenie uzależnienia od hazardu

Co to jest uzależnienie od hazardu?

 Hazard ma miejsce wtedy, gdy dana osoba ryzykuje coś wartościowego w nadziei na uzyskanie czegoś o jeszcze większej wartości. Uzależnienie od hazardu to niekontrolowana chęć kontynuowania hazardu, pomimo żniw, jakie ponosi za to życie. Hazard uzależnia, ponieważ stymuluje mózgowy system nagrody, podobnie jak narkotyki czy alkohol. W rzeczywistości uzależnienie od hazardu jest najczęstszym zaburzeniem kontroli impulsów na całym świecie.

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju uzależnienia od hazardu, w tym: desperacja w poszukiwaniu pieniędzy, „haj” wynikający z dreszczyku związanego z obstawianiem oraz odurzająca atmosfera sceny hazardowej.

W przeszłości środowisko psychiatryczne ogólnie uważało hazard za przymus, a nie uzależnienie, tj. zachowanie motywowane głównie intensywnym pragnieniem, a nie fizyczną koniecznością. Jednak  badania wykazały, że uzależnienie od hazardu jest znacznie bardziej podobne do alkoholizmu i narkomanii niż pierwotnie sądzono. 

uzależnienie od hazardu

Dowiedz się więcej o naszych programach leczenia uzależnień

Jak hazard wpływa na mózg?

Podobnie jak w przypadku substancji uzależniających,   uzależnienie od hazardu wiąże się z uwalnianiem dopaminy w mózgu. Substancje uzależniające wpływają na mózgowy system nagrody i uwalniają do 10 razy więcej niż normalna ilość dopaminy. Ciągłe stosowanie powoduje, że organizm rozwija tolerancję, ponieważ naturalna produkcja dopaminy jest zahamowana, a organizm potrzebuje coraz więcej substancji stymulującej, aby otrzymać ten sam efekt.

Bez wątpienia wiemy, że to prawdziwa choroba mózgu. To bardzo różni się od sytuacji sprzed 20 lat, kiedy ludzie postrzegali to jako kwestię moralności, chciwości i braku siły woli. Są zmiany w mózgu, które wyjaśniają, dlaczego ludzie nie mogą przestać.
Tak jak osoby cierpiące na zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych potrzebują coraz większych dawek aby osiągnąć pewien stan to osoby grające nałogowo wymagają coraz mocniejszych wrażeń. Uzależnieni od hazardu podejmują bardziej ryzykowne przedsięwzięcia i obstawiają coraz większe sumy pieniędzy, aby czerpać taką samą przyjemność, jak kiedyś. Ponadto badania pokazują, że patologiczni hazardziści i użytkownicy narkotyków mają wiele takich samych genetycznych predyspozycji do impulsywności i poszukiwania nagrody. Co więcej, zarówno osoby cierpiące na problemy z nadużywaniem substancji, jak i kompulsywni hazardziści doświadczają objawów odstawienia podczas próby rzucenia palenia, picia czy grania.

Oznaki i objawy uzależnienia od hazardu

Elementem definiującym uzależnienie od hazardu jest to, że ludzie całkowicie pochłaniają się określonymi czynnościami hazardowymi, a następnie realizują je w sposób kompulsywny, pomimo potencjalnych negatywnych konsekwencji. Osoby cierpiące na uzależnienie od hazardu często opisują poczucie utraty kontroli, w którym uważają, że nie są w stanie uniknąć lub zaprzestać hazardu.

Typowe oznaki uzależnienia od hazardu to:

Obsesyjne zaabsorbowanie hazardem

Konieczność uprawiania hazardu z coraz większymi kwotami tylko po to, aby uzyskać ten sam dreszczyk emocji

Nieudana próba kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania hazardu

Uczucie niepokoju lub irytacji, gdy nie możesz grać

Hazard, aby uciec od problemów lub złagodzić poczucie bezradności, winy, lęku lub depresji

Próba odzyskania utraconych pieniędzy poprzez częstsze uprawianie hazardu

Narażanie na szwank lub utratę ważnych związków lub możliwości nauki/pracy z powodu hazardu

Uciekanie się do kradzieży lub oszustwa w celu zdobycia pieniędzy na hazard

Osoby uzależnione od hazardu nie mogą po prostu przestać, gdy przegrywają lub ustalają limit strat; są zmuszeni grać dalej, aby odzyskać swoje pieniądze. W wielu przypadkach dana osoba traci więcej niż zamierzała, czuje się źle z powodu straconych pieniędzy, a następnie próbuje odrobić straty, grając jeszcze bardziej, co w konsekwencji prowadzi do jeszcze większej utraty pieniędzy. Ten destrukcyjny cykl prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji i może mieć poważny wpływ na zdrowie fizyczne, emocjonalne i finansowe jednostki.

Skontaktuj się z naszym prywatnym ośrodkiem leczenia nałogów już dziś
Nie musisz sam przezwyciężać uzależnienia. Jeśli jesteś gotowy wyrwać się z cyklu nałogu, skontaktuj się z nami. W naszej klinice uzależnień, nasz program leczenia uzależnień od alkoholu może zapewnić Ci narzędzia potrzebne do długotrwałej trzeźwości. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń i już dziś rozpocznij drogę do powrotu do zdrowia.

Skutki uzależnienia od hazardu

Jednym z najbardziej wyniszczających skutków uzależnienia od hazardu jest ogromny dług, który narasta z biegiem czasu.  Nierzadko zdarza się, że osoby uzależnione od hazardu tracą pracę  lub zaniedbują obowiązki, aby móc grać. Wielu nałogowych hazardzistów często ucieka się do nielegalnych działań, takich jak kradzież lub oszustwo, aby sfinansować swój nałóg. Ci, którzy nie są w stanie spłacić swoich długów, są zmuszeni do zadeklarowania bankructwa i mogą nawet stracić swoje domy.

„Nie mogłem wystarczająco szybko stracić pieniędzy. W ciągu sześciu miesięcy intensywnego hazardu straciłem setki tysięcy złotych. Przeszedłem przez moją linię pod zastaw domu, cały kredyt, jaki mogłem uzyskać z kart kredytowych, i pożyczałem pieniądze od każdego, kto by mi je dał. Pieniądze były moim narkotykiem, a ponieważ hazard był sposobem, w jaki się naćpałem, dostałbym je i tak, jak tylko mogłem.”
–  Anonimowa Osoba, która zakończyła terapię w naszym prywatnym ośrodku

Ten rodzaj stresu finansowego jest ogromnym obciążeniem zarówno dla rodziny, jak i jednostki. Wiele relacji rodzinnych rozpada się w wyniku nałogowego hazardu, a dzieci są często niewinnymi ofiarami emocjonalnego niepokoju wytworzonego w domu. Osoby uzależnione od hazardu dodatkowo znoszą problemy ze zdrowiem fizycznym, takie jak wrzody, problemy żołądkowe, bóle głowy i bezsenność z powodu stresu. Osoby z problemami z hazardem są również bardziej narażone na nadużywanie narkotyków i alkoholu, co może prowadzić do dalszych niszczycielskich skutków.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień behawioralnych, terapeuci odkryli, że kompulsywni hazardziści pozytywnie reagują na leczenie farmakologiczne i psychospołeczne. Terapia poznawczo-behawioralna okazała się szczególnie skuteczna w radzeniu sobie z uzależnieniami od hazardu, ponieważ uczy umiejętności zapobiegania nawrotom i zmiany nawyków, a także identyfikuje podstawową przyczynę uzależnienia. Ponadto grupy wsparcia i program prowadzony przez nasz ośrodek są pomocne, ponieważ oferują wsparcie bez osądzania.

Uzyskaj pomoc dzisiaj

Jeśli uważasz, że Ty lub bliska Ci osoba jesteście uzależnieni od hazardu, być może nadszedł czas, aby poszukać pomocy. Nie ma powodu, aby spędzić kolejny dzień zmagając się z uzależnieniem. Istnieje niezliczona ilość placówek leczniczych, które są specjalnie wyposażone w pomoc w uzależnieniu od hazardu. Skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnienia od hazardu już dziś.

Dowiedz się więcej o naszych programach leczenia uzależnień

Zaufały nam setki osób. Jeżeli tylko chcesz, dołącz do nich.

Każdy nałóg rozpoczyna się niewinnie – zazwyczaj od chęci spróbowania nowego specyfiku czy ciekawości opisywanych doznań. Jednak z czasem może to przerodzić się w wewnętrzny przymus, gdzie dana osoba nie potrafi funkcjonować bez konkretnego leku, alkoholu czy narkotyku lub gry.  W takich przypadkach konieczne jest rozpoczęcie terapii.