Leczenie uzależnienia od alkoholu​​

Metody leczenia uzależnienia u osoby uzależnionej

Po przybyciu na odwyk alkoholowy w naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień przejdziesz ocenę. Nasi specjaliści od uzależnień określą dla Ciebie odpowiedni poziom opieki w oparciu o czas trwania i nasilenie Twojego uzależnienia. Nasz program leczenia problemów alkoholowych stosuje terapię opartą na dowodach, a także indywidualne podejście do osoby. Oferujemy program terapii, w tym:

 • Terapia indywidualna
 • Terapia grupowa
 • Leczenie skoncentrowane na traumie
 • Terapia motywacyjna
 • Terapia rodzinna
 • Leczenie wspomagane lekami
 • Terapia poznawczo-behawioralna
 • Leczenie depresji

Podczas leczenia przydzielimy Ci również opiekuna terapeutę. Będzie w stanie pomóc Ci rozwiązywać problemy, które mogą przeszkodzić Ci w leczeniu.

Skontaktuj się z naszym prywatnym ośrodkiem leczenia nałogów już dziś

Nie musisz sam przezwyciężać uzależnienia. Jeśli jesteś gotowy wyrwać się ze szpon nałogu, skontaktuj się z nami. W naszej klinice uzależnień, nasz program leczenia uzależnień od alkoholu może zapewnić Ci narzędzia potrzebne do długotrwałej trzeźwości. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń i już dziś rozpocznij drogę do powrotu do zdrowia.

Dowiedz się więcej o naszym programie leczenia uzależnienia od alkoholu

Czego możesz się spodziewać w naszym programie leczenie alkoholizmu?

Po zaprzestaniu picia może wystąpić okres karencji. To jeden z powodów, dla których samo pokonanie uzależnienia może być trudne: nieprzyjemne lub bolesne objawy odstawienia mogą spowodować, że wrócisz do nadużywania alkoholu w celu uzyskania ulgi.

Niektóre z objawów odstawienia, które często obserwujemy w naszym programie leczenie alkoholizmu, obejmują bezsenność, gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty i lęk. Każda osoba inaczej doświadcza odstawienia. W naszym programie możemy monitorować Twoje postępy i upewnić się, że otrzymasz niezbędną opiekę medyczną.

Leczenie alkoholizmu - czy go potrzebuję?

Jeśli możesz odpowiedzieć twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań, możesz zmagać się z nadużywaniem alkoholu lub alkoholizmem. W takim przypadku profesjonalny ośrodek terapii alkoholowej jest najlepszym wyborem do przezwyciężenia nałogu. 

Z najnowszych badań wynika także, że nadużywanie alkoholu dotyczy ponad 2,5 mln Polaków. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje 3-4 mln osób, w tym 1,5-2 mln dzieci. Z kolei 700-900 tys. osób w naszym kraju jest uzależnionych od alkoholu.

Wiele z tych osób powinno szukać profesjonalnego leczenia w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu. Jednak wielu nigdy tego nie robi i nie jest w stanie samodzielnie pokonać swojego uzależnienia. Ponieważ alkohol jest legalną, społecznie akceptowaną substancją, niektórzy ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, że mają problem.

Nadużywanie alkoholu może być niebezpieczne. Podczas gdy media i kultura mogą przedstawiać picie alkoholu jako sposób na dobrą zabawę, alkoholizm może mieć trwałe negatywne konsekwencje. Według statystyk dziesiątki tysięcy ludzi umiera każdego roku z powodu problemów związanych z alkoholem, a nadużywanie alkoholu kosztuje podatników miliardy dolarów rocznie.

Alkoholizm może powodować napięcia w relacjach rodzinnych, niszczenie relacji z partnerem, trudności w pracy i stres finansowy. Jeśli Ty lub ktoś bliski potrzebujecie pomocy w uzależnieniu od alkoholu, skontaktuj się z naszym prywatnym ośrodkiem leczenia i terapii uzależnień. Dzięki naszemu programowi leczenia nałogu alkoholowego możemy pomóc Ci odbudować swoje życie i wejść na drogę do wyzdrowienia

Oznaki, że dana osoba jest alkoholikiem, widać w jej wyglądzie fizycznym:

 • Przekrwione oczy
 • Uczniowie, którzy wydają się mniejsi lub więksi niż normalnie
 • Częste krwawienia z nosa
 • Katar
 • Drżenia i niestabilna koordynacja
 • Bełkotliwa wymowa
 • Nagła utrata lub przyrost masy ciała
 • Drżenie mięśni
 • Marskości wątroby

Ponadto należy zwrócić uwagę na różne znaki behawioralne i społeczne. Obejmują one:

 • Nagłe wahania nastroju
 • Nieostrożna pielęgnacja
 • Wycofanie się z rodziny i przyjaciół
 • Zaniedbywanie obowiązków i odpowiedzialności
 • Utrata zainteresowania hobby i pasją

Oprócz wspomnianych znaków, inne wskazówki to nagromadzenie butelek alkoholu i zaniedbany dom.

Dowiedz się więcej o leczeniu alkoholizmu w naszym ośrodku

Test - czy jestem alkoholikiem?

Według specjalistów od uzależnień, umiarkowane picie alkoholu to około jednego drinka dziennie dla kobiet i dwóch drinków dziennie dla mężczyzn. Jednak poza patrzeniem na liczby, jak możesz określić, czy zmagasz się z nadużywaniem alkoholu?  

Zadaj sobie następujące pytania, które pokazują objawy uzależnienia:

 • Czy masz ochotę na alkohol, kiedy nie pijesz?
 • Czy odczuwasz głód alkoholowy?
 • Czy potrzeba Ci więcej alkoholu, aby odczuć jego skutki, niż kiedyś?
 • Czy typowe dla Ciebie jest spędzanie dużej ilości czasu na zdobywaniu alkoholu lub regenerowaniu się po skutkach picia?
 • Jeśli wcześniej próbowałeś przestać pić, czy było to trudne?
 • Czy doświadczyłeś objawów odstawienia, gdy nie pijesz?
 • Czy pod wpływem działania podejmowałeś niebezpieczne zachowania, takie jak prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn?
 • Czy zdarza Ci się opuszczać zajęcia towarzyskie lub rekreacyjne z powodu picia?
 • Czy pozostawiłeś pracę lub obowiązki rodzinne niespełnione, ponieważ byłeś pod wpływem?
 • Czy alkohol staje się coraz ważniejszy w Twoim życiu?
 • Czy zauważyłeś skoncentrowanie życia wokół alkoholu?

Kiedy powinieneś szukać ośrodka leczenia alkoholizmu?

W skrajnych przypadkach leczenie alkoholizmu może być najlepszym sposobem rozwiązania problemu uzależnienia. Leczenie alkoholizmu prowadzi pacjentów przez wstępny detoks, program leczenia obejmujący terapię, która obejmuje grupy wsparcia i terapię trwającą, gdy jest to konieczne.

Początkowy etap detoksykacji jest czasami wspomagany lekami, w zależności od nasilenia uzależnienia, w celu złagodzenia objawów odstawienia. Leczenie alkoholizmu może być najskuteczniejsze, jeśli ty i twój współmałżonek angażujecie się w terapię rodzinną.

Leczenie alkoholizmu w Klinice Uzależnień

Pomoc dla Ciebie i Twojego współmałżonka to tylko jeden telefon. Klinika Uzależnień specjalizuje się w leczeniu uzależnienia od alkoholu i wspiera Ciebie i Twojego uzależnionego współmałżonka. Wiemy, jak drastycznie uzależnienie wpływa na każdego, kto się z nim zetknie. Twoje uzdrowienie jest traktowane priorytetowo wraz z uzdrowieniem współmałżonka dzięki takim rzeczom, jak nasz program terapii rodzinnej . Zadzwoń do nas, aby połączyć współmałżonka z pomocą, której potrzebuje, aby rozpocząć powrót do zdrowia.

Zrób pierwszy krok. Wylecz uzależnienie od alkoholu.

Głód alkoholowy - co to takiego?

Organizm przyzwyczaja się do operowania alkoholem w swoim systemie i faktycznie go potrzebuje. Bez regularnego spożywania alkoholu organizm doświadcza szeregu nieprzyjemnych objawów odstawienia. Jeśli Ty lub ktoś bliski zmaga się z uzależnieniem, zastanów się nad skontaktowaniem się z naszym ośrodkiem terapii uzależnień od alkoholu już dziś.

Jak pomóc osobie uzależnionej – o czym należy pamiętać

Nie musisz sam przezwyciężać uzależnienia. Jeśli jesteś gotowy wyrwać się ze szpon nałogu, skontaktuj się z nami. W naszej klinice uzależnień, nasz program leczenia uzależnień od alkoholu może zapewnić Ci narzędzia potrzebne do długotrwałej trzeźwości. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń i już dziś rozpocznij drogę do powrotu do zdrowia.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak pomóc osobie uzależnionej? Niezależnie od tego, czy jest to przyjaciel, czy członek rodziny, pomaganie alkoholikowi może być bolesnym procesem. Większość osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu nie zdaje sobie sprawy z jego niebezpieczeństw i nie przyznaje, że ma problem.

Chociaż chcesz pomóc, wiedz, że sami alkoholicy są odpowiedzialni za ich powrót do zdrowia. Muszą być gotowi i chętni, aby jakiekolwiek leczenie osoby uzależnionej zadziałało. Dlatego postaw realistyczne oczekiwania, gdy chcesz udzielić pomocy i wsparcia.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pomóc alkoholikowi, zacznij od zrozumienia oznak uzależnienia. Kiedy znasz charakterystyczne oznaki, że ktoś nadużywa alkoholu, możesz podjąć kroki, które pomogą rozwiązać problem.

 

Skontaktuj się z naszym prywatnym ośrodkiem leczenia nałogów już dziś

Nie musisz sam przezwyciężać uzależnienia. Jeśli jesteś gotowy wyrwać się ze szpon nałogu, skontaktuj się z nami. W naszej klinice uzależnień, nasz program leczenia uzależnień od alkoholu może zapewnić Ci narzędzia potrzebne do długotrwałej trzeźwości. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń i już dziś rozpocznij drogę do powrotu do zdrowia.

Terapia uzależnienia od alkoholu. Zadzwoń i dowiedz się więcej.

Jak podejść do alkoholika?

Nie jest łatwo przekonać kogoś do pomocy z powodu uzależnienia. Zanim wspomnisz o opcjach leczenia, pamiętaj o następujących rzeczach:

 • Nie konfrontuj ich w sposób, który wywoła kłótnię
 • Ostrożnie podchodź do tematu, zwłaszcza, że alkoholicy mają skłonność do defensywy
 • Rozmawiaj z nimi ze współczuciem i empatią
 • Poproś (nie rozkaż), aby rozważyli leczenie

Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc alkoholikowi, zacznij od rozmowy z nim o jego uzależnieniu. Prowadź rozmowę jeden na jednego w otoczeniu bez żadnych przerw ani zakłóceń. Unikaj obwiniania ich lub podnoszenia głosu, ponieważ wpadnięcie w złość przyniesie tylko odwrotny skutek.

Większość alkoholików reaguje dobrze, jeśli rozmawiasz z nimi, okazując współczucie. Mówienie o ich konkretnych zachowaniach, które wpłynęły na ciebie, jest również świetnym pomysłem. Jeśli są otwarci, możesz zapytać ich, czy byliby skłonni otrzymać profesjonalną pomoc.

Nie oczekuj, że od samego początku chętnie skorzystają z pomocy. Jeśli alkoholik staje się defensywny lub zły, odpuść. Nie wściekaj się ani nie groź. I ich też nie zawstydzaj. W przeciwnym razie nigdy nie uda ci się przekonać ich do szukania pomocy.

Przeprowadź interwencję

Jeśli ukochana osoba nie reaguje dobrze na twoją pomoc lub znajduje się już w niebezpiecznej sytuacji, może być konieczne zorganizowanie interwencji. Ale zanim to zrobisz, powinieneś najpierw porozmawiać z ekspertem ds. Zdrowia w celu uzyskania wskazówek.

Zbierz rodzinę i przyjaciół

W ramach interwencji zbierz zaangażowaną rodzinę, przyjaciół i strony. Każdy musi mieć czas na podzielenie się swoimi przemyśleniami i odczuciami w tej sprawie. Komunikacja jest niezbędna w pomaganiu alkoholikowi.

Rozmawiaj w miejscu, w którym mogą czuć się bezpiecznie

Kiedy inscenizujesz interwencję, zrób to w cichym miejscu, gdzie alkoholik może czuć się bezpiecznie. Nie próbuj zamykać drzwi ani blokować żadnego wyjścia. Osoba zmagająca się z alkoholizmem musi mieć możliwość odejścia w każdej chwili, ponieważ interwencja działa tylko w przypadku osób, które tego chcą.

Oferuj informacje i zasoby dotyczące leczenia alkoholizmu

Podaj cenne informacje na temat różnych programów leczenia uzależnień dostępnych dla Twojej ukochanej osoby, która zmaga się z problemami. Jeśli są chętni, możesz zabrać ich do centrum leczenia alkoholizmu, które może być w stanie Ci pomóc. Jeśli nie chcą słuchać, nie zmuszaj ich do słuchania lub szukania leczenia.

Oznaki alkoholizmu od nastolatków

Alkoholizm może mieć wpływ na ludzi w dowolnym momencie. I chociaż nadużywanie alkoholu przez nastolatków spadło w ciągu ostatnich kilku lat, pozostaje on najczęściej nadużywanym narkotykiem wśród nastolatków i młodych dorosłych. Nauka rozpoznawania oznak alkoholizmu nastolatków ma kluczowe znaczenie dla rodziców, opiekunów, dorosłych i samych nastolatków, aby uniknąć szkód, jakie uzależnienie wyrządza tak wielu istnieniom.

Zadzwoń do Kliniki Uzależnień, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nasz program leczenia uzależnienia od alkoholu może pomóc Tobie lub Twojemu nastolatkowi w znalezieniu pomocy.

Fizyczne oznaki uzależnienia od alkoholu wśród nastolatków

Oznaki nadużywania alkoholu przez nastolatków mogą być fizyczne, psychiczne, emocjonalne i behawioralne. To, dlaczego nastolatek decyduje się na nadużywanie alkoholu, wynika z wielu różnych czynników. Typowe wpływy to genetyka, urazy i zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak lęk i depresja. Alkohol jest często używany do samoleczenia w odpowiedzi na negatywne emocje i problemy ze zdrowiem psychicznym.

Bez względu na przyczynę, im szybciej zostanie rozpoznane uzależnienie od alkoholu, tym szybciej można rozpocząć leczenie i powrót do zdrowia. Fizyczne objawy są na ogół najłatwiejsze do zauważenia. Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w tym zakresie to:

 • Zapach alkoholu na oddechu lub ubraniu nastolatka
 • Przekrwione oczy, których nie można wytłumaczyć brakiem snu
 • Bełkotliwa wymowa
 • Niewłaściwa higiena
 • Ciągłe zmęczenie
 • Słaba koncentracja

Dowiedz się więcej o naszym programie leczenia uzależnień

Behawioralne i emocjonalne oznaki nastoletniego alkoholizmu

Lata nastoletnie to okres niesamowitego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i umysłowego. Często towarzyszą temu nastroje, bunt, rosnąca niezależność i inne zmiany behawioralne, które wydają się różnić od lat przed nastolatkami. Ważne jest, aby nie wyciągać pochopnych wniosków na temat tego, czy zachowanie nastolatka wynika z uzależnienia. Mimo to istnieją pewne wyraźne oznaki behawioralne i emocjonalne, które wskazują na alkoholizm nastolatków jako źródło.

Wahania nastroju

Alkoholizm bezpośrednio wpływa na nastrój i regulację emocjonalną nastolatków. Nadużywanie alkoholu objawia się zatem wahaniami nastroju, które mogą wydawać się oderwane od okoliczności życiowych. Agresja w jednej chwili może ustąpić miejsca ugodowości w następnej, pod wpływem alkoholu. Być może najbardziej niepokojące jest to, że uzależnienie od alkoholu bezpośrednio wpływa na rozwój mózgu u nastolatków w sposób, który może wykoleić ich przyszłą zdolność kontrolowania emocji.

Akademicy i relacje z rówieśnikami

Alkoholizm wśród nastolatków negatywnie wpływa na wyniki w szkole, uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych i zdrowe relacje z przyjaciółmi. To zakłócenie będzie objawiać się słabymi ocenami, niestawieniem się na treningi sportowe i spadkiem zainteresowania przyjaźniami, które nie podsycają uzależnienia.