Korzyści z terapii grupowej

Terapię grupową definiuje się po prostu jako dowolną terapię realizowaną w środowisku z dwiema lub więcej osobami jednocześnie. Sesje terapii grupowej wyglądają bardzo podobnie jak sesje terapii indywidualnej, a uczestnicy rozmawiają na zmianę o swoich problemach, wyzwaniach i sukcesach. Jedną z głównych korzyści terapii grupowej jest możliwość interakcji z rówieśnikami w procesie zdrowienia. Bycie otoczonym przez ludzi, którzy wewnętrznie znają i dzielą twoją walkę, może być krytycznym wsparciem na drodze do uzdrowienia.

Korzyści z terapii grupowej

Jakie korzyści z terapii grupowej

Korzyści z terapii grupowej jest wiele. Dowiedz się więcej o czterech najważniejszych korzyściach poniżej:

 1. Przynależność
  Uzależnienie to często samotna choroba. Napiętnowanie społeczne, wstyd i poczucie, że nikt nie rozumie doświadczeń osoby uzależnionej – wszystko to przyczynia się do poczucia izolacji. W trakcie nałogu niszczą się związki. Często w sposób, który wydaje się nie do naprawienia. Terapia grupowa promuje połączenie, relacje z rówieśnikami i poczucie przynależności do czegoś większego niż ty sam. Osoby zdrowiejące, które uczęszczają na terapię grupową, doświadczają poczucia wspólnoty, które może złagodzić ich izolację i stworzyć podstawę dla pomyślnego powrotu do zdrowia.
 2. Wzajemne wsparcie
  Terapia grupowa to jednak coś więcej niż tylko przynależność. Jest to również kluczowa dźwignia wsparcia. Uczestnicy pełnią rolę mentorów lub przewodników dla siebie nawzajem, dzieląc zmagania i sukcesy. Możliwości wspierania innych i uzyskania wsparcia przyczyniają się do poprawy samooceny osób w trakcie zdrowienia. Może to pomóc im na nowo odkryć pozytywne aspekty ich tożsamości, które zostały przyćmione przez uzależnienie.
 3. Lepsza komunikacja
  Terapia grupowa zapewnia zorganizowane, bezpieczne środowisko do ćwiczenia dawania i otrzymywania informacji zwrotnej. Ten rodzaj konstruktywnej komunikacji może być zupełnie nowy dla osób w okresie zdrowienia. A przynajmniej uzależnienie zazwyczaj niszczy zdolność ludzi do wyrażania siebie i skutecznego komunikowania się z innymi. Zaletą terapii grupowej jest to, że uczestnicy mogą budować tę umiejętność w bezpiecznej, wolnej od osądów przestrzeni.
 4. Nadzieja
  Beznadziejność to powszechne uczucie wśród osób uzależnionych. I nawet na początku rehabilitacji lub leczenia może panować beznadziejność. Terapia grupowa może rozwiązać to uczucie poprzez podłączenie ludzi do sieci wsparcia i wystawienie ich na inne osoby dokonujące postępów w powrocie do zdrowia. Obserwowanie, jak inni świętują zwycięstwa i zbliżają się do trzeźwości, może z kolei wzmocnić kogoś do osiągnięcia własnych celów zdrowienia.

Jak działa terapia grupowa?

W tym momencie korzyści z terapii grupowej powinny być jasne. Ale możesz nadal pytać, jak działa terapia grupowa? Sesje prowadzone są przez przeszkolonego terapeutę, który ustala i egzekwuje wytyczne i zasady, których uczestnicy muszą przestrzegać, aby stworzyć bezpieczną, produktywną atmosferę.

Terapeuci prowadzą pacjentów przez strukturę, która zazwyczaj przypomina następującą:

 • Terapeuta zadaje pytanie
 • Uczestnicy są zachęcani i mogą odpowiadać z oczekiwaniem, że każdy coś wniesie
 • Terapeuta będzie wtrącał się z informacją zwrotną, kiedy i gdzie jest to właściwe

Przez cały czas terapeuta będzie obserwował uczestników i ich interakcje

Sesje zwykle trwają co najmniej godzinę, a potencjalnie nawet dwie godziny. Wielkość grupy waha się od pięciu do dziesięciu pacjentów w grupie. Jeśli są prowadzone w ramach programu stacjonarnego, grupy terapeutyczne mogą spotykać się kilka razy w tygodniu, podczas gdy programy ambulatoryjne będą się zbierać co tydzień. Wreszcie poufność jest podstawą terapii grupowej. Wykwalifikowani terapeuci nadają ton w tym zakresie. Dążą do poczucia spójności grupy jako sposobu na zapewnienie pacjentom zachowania poufności i szanowania nawzajem swoich historii i zmagań.

Similar Posts