Jakie są etapy uzależnienia?
Uzależnienie to choroba psychiczna, która każdego dnia dotyka miliony Polaków. Opisywana jako „przewlekła, nawracająca choroba mózgu”, osoby uzależnione poszukują narkotyków i alkoholu pomimo szkód, jakie ze sobą niosą. Edukacja jest niezbędna, aby zapobiec większej liczbie przypadków zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji. Szukaj potrzebnej edukacji i poznaj różne etapy uzależnienia w Klinika Uzależnień. Oferujemy różne opcje leczenia.

5 etapów uzależnienia
Do rozwoju uzależnienia przyczyniają się różne czynniki. Od genetyki po status społeczno-ekonomiczny, różne czynniki wpływają na twoją podatność na zaburzenia uzależnienia. Jednak to pięć etapów uzależnienia ostatecznie prowadzi do uzależnienia:
Pierwsze użycie: To jest etap eksperymentowania. To nie tylko ciekawość i próbowanie narkotyków czy alkoholu. Nawet samo zażycie lekarstwa przepisanego przez lekarza jest uważane za pierwsze użycie. Niezależnie od tego, czy jest to potrzeba medyczna, ze względu na presję rówieśników, czy poczucie przygody, może to stać się punktem wyjścia do uzależnienia.
Dalsze stosowanie: Ten krok jest momentem, w którym dana osoba cieszy się, jak czuje się substancja. W przypadku osoby z receptą nadal chcą leku, mimo że już go nie potrzebują. Na tym etapie osoba zauważa, że po odurzeniu wraca szybciej niż wcześniej. Wypracowali tolerancję, która powoduje chęć użycia większej ilości substancji.
Nadużycie: Na tym etapie osoba częściej zażywa narkotyki lub alkohol. Nieustannie używają substancji pomimo konsekwencji prawnych, społecznych i zdrowotnych. W tym czasie nadużywają substancji jako sposobu ucieczki od poważnych problemów. Na tym etapie zaczynają się pojawiać różne znaki ostrzegawcze uzależnienia.
Zależność: Zależność ma miejsce, gdy użytkownik staje się fizycznie chory bez zażywania narkotyków lub alkoholu. To etap, w którym rozwijają się poważne objawy odstawienia. Gdy ciało i mózg są już przyzwyczajone do substancji, osoba nie jest teraz w stanie bez niej funkcjonować. Użytkownik nie może już czuć się normalnie bez używania narkotyków lub alkoholu.
Uzależnienie: użytkownik jest teraz w pełnym uzależnieniu. Bez narkotyków i alkoholu mogą dłużej funkcjonować w codziennym życiu. Nawet ich relacje stają się napięte, gdy porzucają rzeczy, które robili. Pomimo konsekwencji, takich jak porzucenie szkoły lub utrata pracy, nadal nadużywają wybranej substancji.
Oznaki zaburzenia związanego z nadużywaniem środków odurzających
Znajomość różnych etapów uzależnienia ma kluczowe znaczenie, aby wiedzieć, kiedy potrzebna jest pomoc. Oprócz poznania czynników, które wpływają na jego rozwój, kluczowe znaczenie ma również poznanie oznak zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie rozpoznać, że dana osoba rozwija uzależnienie, zanim będzie za późno. Osoba, która może mieć uzależnienie, wykazuje zachowania, które obejmują:
Zakłócone wzorce snu
Sekretne lub izolujące czynności
Tęskni za pracą lub szkołą
Ma problemy z pracą lub szkołą
Problemy w związku lub problemy małżeńskie
Problemy finansowe
Problemy prawne
Programy leczenia uzależnień, które pomogą Ci wyzdrowieć w Klinika Uzależnień
Jeśli ktoś, kogo znasz, rozwija uzależnienie, może pomóc centrum terapeutyczne. Osoby zmagające się z nadużywaniem substancji nie mogą sobie pomóc, ponieważ często nie mogą zaakceptować, że mają problem. Bolesne są również objawy odstawienia nadużywania substancji, które wymagają profesjonalnej pomocy.
W Klinika Uzależnień możesz skorzystać z holistycznego podejścia do leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji. Zapewniamy Państwu odpowiedni poziom opieki i oferujemy szeroką gamę zabiegów. Wśród wykonywanych przez nas zabiegów znajdują się:
Program terapii grupowej
Program terapii rodzinnej
Leczenie skoncentrowane na traumie
Terapia poznawczo-behawioralna
Znajomość różnych etapów uzależnienia może być bardzo pomocna w zapewnieniu opieki potrzebnej Tobie lub bliskiej Ci osobie. Z pomocą powrót do zdrowia nie jest niemożliwy. Nie wahaj się skontaktować się z naszym zespołem ekspertów medycznych w Klinika Uzależnień pod numerem 695 002 695 w celu uzyskania pomocy.