Jak uzależnienie wpływa na relacje

Uzależnienie od narkotyków nie tylko wpływa na ludzkie ciała i umysły. W rzeczywistości dotyka każdego aspektu ich życia, w tym ich związków. Uzależnienie obciąża zaufanie, szacunek i skuteczną komunikację ważną dla pozytywnych relacji. Ponadto skutki uzależnienia mogą obejmować problemy finansowe lub prawne oraz problemy zdrowotne, które niszczą więzi, jakie ktoś ma z rodziną i przyjaciółmi. Naturalnie, wpływ uzależnienia na związki jest najbardziej odczuwalny w małżeństwie lub partnerstwie. 

Zadzwoń do Kliniki Uzależnień, aby dowiedzieć się, jak terapia rodzinna odgrywa rolę w leczeniu uzależnień. 

kobieta i mężczyzna kłócą się o to, jak uzależnienie wpłynęło na ich związek

Uzależnienie i związki 

Jeden z największych wpływów uzależnienia na relacje obserwuje się w przypadkach współzależności. Współzależność to emocjonalne lub psychiczne poleganie na kimś innym, szczególnie gdy występuje uzależnienie. Współzależność jest zawsze niezrównoważona, niezdrowa. Choć najczęściej występuje w małżeństwach lub związkach partnerskich, pojawia się również w związkach między innymi członkami rodziny. Na przykład między rodzicami a uzależnionymi dziećmi może powstać współzależność. 

Jeden z członków tych relacji, czynnik umożliwiający, polega na swoim manipulatorze, aby nakarmić je emocjonalnie i zapewnić im poczucie własnej wartości. Umożliwiający zrobi wszystko i wszystko, aby uspokoić i zaspokoić drugą osobę, nawet kosztem własnego dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego. Na przykład, jeden partner może finansowo wesprzeć nałóg swojego partnera, aby pomóc mu uniknąć objawów odstawienia. Lub ludzie mogą mieć legalną receptę na opioidy, którą pozwalają partnerowi nadużywać, ponieważ chcą powstrzymać ich przed nielegalnym poszukiwaniem narkotyku. 

Ktoś, kto wpada w związek współzależny, często wyświetla niektóre lub wszystkie z tych znaków: 

  • Niska samoocena 
  • Niemożność odmowy lub odmowy partnerowi czegokolwiek 
  • Strach przed porzuceniem 
  • Poczucie winy w obronie swoich potrzeb 
  • Konieczność uzyskania zgody partnera 

Dynamika rodzinna umożliwiająca uzależniające zachowania 

W przypadku uzależnienia i związków osoby znajdujące się na orbicie nałogu mogą łatwo stać się aktywatorami. Jest to z pewnością prawdziwe w przypadkach współzależności. Jednak z różnych powodów aktywizacja może również pojawić się u każdego, kto jest bliski uzależnienia. 

Dwa z najczęstszych zachowań umożliwiających to zaprzeczanie, że ukochana osoba ma problem i usprawiedliwianie zażywania narkotyków. Wiąże się z tym czyste unikanie. Niektórzy członkowie rodziny lub bliscy wolą udawać, że problem nie istnieje. Mogą nie zaprzeczać temu, ale nie zrobią też nic, aby temu zaradzić. Ten przykład umożliwiający zachowanie jest często napędzany strachem zakorzenionym w piętnie społecznym i legalności, która przenika zażywanie narkotyków. 

Dynamika rodziny może się zmieniać w sposób, który rozpieszcza osobę uzależnioną lub próbuje asymilować uzależnienie do struktury rodziny. Uzależnienie, choć zrozumiałe, zawsze będzie siać spustoszenie w zdrowej dynamice rodziny. Zamiast akceptować lub zaprzeczać uzależnieniu, dotknięci chorobą członkowie rodziny powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby połączyć swoją uzależnioną ukochaną osobę z profesjonalnym wsparciem. Powinni również odmówić zaakceptowania winy lub czuć, że muszą rozwiązać za nich problem ukochanej osoby. 

Wpływ uzależnienia na związki 

Ani współzależność, ani zachowania umożliwiające nie zrobią nic, aby rozwiązać nałóg lub pomóc komuś w szukaniu pomocy, której potrzebuje. Wpływ uzależnienia na związki jest powszechny i ​​zawsze negatywny. Ponadto im dłużej trwa uzależnienie, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie miał jeden z następujących skutków dla bliskich w pobliżu: 

  • Inni członkowie rodziny mogą zacząć zażywać narkotyki, a nawet sami rozwinąć uzależnienie, ponieważ widzieli, jak się normalizuje 
  • Utracone, zerwane lub nieodwołalnie zniszczone relacje w rodzinie lub poza nią 
  • Członkowie rodziny mogą mieć trudności z wykonywaniem podstawowych obowiązków, a rzeczy takie jak nauka lub wyniki pracy mogą ucierpieć 

Niekontrolowane uzależnienie powoduje niewypowiedziane szkody w związkach. Jednak nawet w przypadkach, gdy wyrządził poważne szkody, uzdrowienie jest możliwe. Dowiedz się, jak wysokiej jakości leczenie uzależnień może zmienić twoją rodzinę i uzdrowić ukochaną osobę uzależnioną, dzwoniąc pod nasz numer telefonu.. 

Similar Posts