Identyfikowanie przyczyn uzależnień i nawrotów

Nawrót jest niestety częstym zjawiskiem u osób po wyzdrowieniu z uzależnienia. Częścią unikania nawrotu jest zrozumienie czynników wyzwalających nawrót i jak je rozpoznać. Programy rehabilitacyjne często wspierają uczestników w opracowywaniu kompleksowych planów opieki pooperacyjnej, które identyfikują przyczyny uzależnienia i nawrotów.

Skontaktuj się z Kliniką Uzależnień, aby dowiedzieć się więcej o programach terapii uzależnień.

Identyfikowanie przyczyn uzależnień i nawrotów

Częste wyzwalacze nawrotów

To, co wywołuje nawrót, różni się w zależności od osoby. Jednak dziesięciolecia badań i doświadczeń wykazały wspólny zestaw wyzwalaczy nawrotów. Jeśli uważasz, że Ty lub Twoja ukochana osoba może mieć trudności z utrzymaniem trzeźwości, ważne jest, aby zrozumieć te cztery wyzwalacze uzależnienia.

Stres

Stres jest najczęstszym wyzwalaczem nawrotów. Raz po raz jest odpowiedzialny za to, że osoby powracające do zdrowia nie zachowują trzeźwości po zakończeniu leczenia. Jest to częściowo spowodowane wieloma uzależnieniami wynikającymi przede wszystkim ze stresu. Dla osób, które stosują narkotyki jako mechanizm radzenia sobie ze stresem, sensowne jest, że stres stanie się wyzwalaczem, gdy będą starać się wyzdrowieć. Chociaż wyeliminowanie całego stresu z życia jest niemożliwe, osoby w trakcie powrotu do zdrowia powinny poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, w jaki sposób mogą ukierunkować swoje życie, aby zmniejszyć wysoki poziom stresu. Wiele programów rehabilitacyjnych kładzie nacisk na nabywanie metod radzenia sobie ze stresem. Obejmują one:

  • Ćwiczenie uważności lub technik oddychania
  • Rozwijanie umiejętności zarządzania czasem i organizacji w celu zmniejszenia stresu
  • Ćwicząc regularnie
  • Zdrowa dieta
  • Związki i miejsca związane z uzależnieniem

Uzależnieniu często towarzyszy bagaż interpersonalny i emocjonalny. Co więcej, uzależnienia większości ludzi są powiązane z innymi. Mogą to być znajomi, którzy również uczestniczyli w nałogu lub krąg społeczny, który w pierwszej kolejności podsycał uzależnienie. Każda osoba musi zdecydować, jakie relacje może utrzymać w dążeniu do wyzdrowienia. Jednak unikanie nawrotów oznacza przynajmniej, że poprzednie relacje muszą być zarządzane w sposób promujący trzeźwość. Może to oznaczać, że zajęcia towarzyskie, w których uczestniczysz, są inne lub dokonujesz innych wyborów dotyczących miejsc, w których chcesz wyjść ze znajomymi. Na przykład osoby wychodzące z uzależnienia od alkoholu prawdopodobnie będą musiały unikać baru, który odwiedzali w każdy weekend ze swoimi kumplami ze studiów.

Ekspozycja na przedmiot, który spowodował uzależnienie

Innym powszechnym wyzwalaczem jest fizyczne narażenie na substancję uzależniającą. Zachcianki w okresie zdrowienia są normalne. Obecność narkotyków lub alkoholu tylko nasili uzależnienie i jeszcze bardziej utrudni radzenie sobie z głodem. Ponownie, zmiany stylu życia mogą być konieczne, aby uniknąć przedmiotu, który spowodował uzależnienie. Może to wymagać poproszenia rodziny lub przyjaciół o zakwaterowanie. Na przykład, jeśli mieszkasz z rodziną lub współlokatorem, możesz poprosić ich, aby powstrzymali się od trzymania alkoholu w domu, nawet jeśli nie mają z nim problemów.

Przyjęcia i specjalne okazje

Imprezy i specjalne okazje w Ameryce są synonimem alkoholu, a czasem nawet narkotyków. Oznacza to nie tylko odsłonięcie, ale pozytywne uczucia towarzyszące świętowaniu mogą zmniejszyć zahamowania i skłonić Cię do myślenia, że ​​jeden drink będzie w porządku. Ale unikanie nawrotów naprawdę jest śliskim zboczem. Jeden drink łatwo zamienia się w upijanie się, które na nowo rozpala uzależnienie. Podczas uczestniczenia w uroczystościach podczas zdrowienia znalezienie partnera odpowiedzialnego za odpowiedzialność, który może wesprzeć cię w trzeźwości, może mieć ogromne znaczenie. Nawet wtedy niektórych scenariuszy po prostu trzeba unikać. Ominięcie zabawnej uroczystości z rodziną i przyjaciółmi jest lepsze niż bycie wciągniętym z powrotem w niszczący życie nałóg.

Znajdź pomoc w Klinice Uzależnień

Wychodzenie z uzależnienia nie zawsze jest procesem liniowym. Nawrót może przydarzyć się każdemu, ale nie wyklucza to nikomu znalezienia trwałego uzdrowienia.

Similar Posts