Czy uzależnienie jest chorobą czy wyborem?

Każdy ma zdanie: uzależnienie to choroba czy wybór? Wiele osób będzie twierdziło, że uzależnienie to ciąg złych wyborów, niektórzy zawstydzą cię za porównywanie uzależnienia do „prawdziwej choroby”, takiej jak rak, a niektórzy zapytają „dlaczego nie mogą po prostu przestać?” Po drugiej stronie sporu są ci, którzy wierzą, że uzależnienie jest chorobą umysłu, ciała i ducha, którą można leczyć za pomocą programów terapii. Instytuty na świecie klasyfikują uzależnienie jako złożoną, nawracającą chorobę, a rzucenie palenia zwykle wymaga czegoś więcej niż tylko „dobrych intencji” lub silnej woli. Narkotyki przejmują kontrolę nad mózgiem w sposób, który utrudnia rzucenie palenia, nawet dla tych, którzy naprawdę tego chcą. Używanie narkotyków i alkoholu może zaczynać się od wyboru, ale uzależnienie nie jest. Kiedy jesteś uzależniony fizycznie i psychicznie od narkotyków lub alkoholu, wtedy zaczynamy dostrzegać wzorce i zachowania, które społeczeństwo uznało za „moralnie niesprawiedliwe”. Możesz spróbować palić trawkę lub wypić piwo z przyjaciółmi, możesz podbić stawkę i poeksperymentować z kokainą lub tabletkami. Dla niektórych zrobienie tego raz lub dwa i nigdy więcej nie myśląc o tym jest proste, ale inni uzależnią się od haju i będą go gonić przez lata. Chociaż początkowa decyzja o eksperymencie była wyborem, choroba, która dotyka niektórych, a nie innych, nie była wyborem. To pozostawia nam pytanie, na które tak naprawdę nikt nie zna odpowiedzi, co sprawia, że ​​ci ludzie są inni?

czy uzależnienie to choroba

Dlaczego niektórzy ludzie są uzależnieni, a inni nie?

Niektórzy ludzie, którzy uzależnili się, urodzili się w ten sposób, z „genem uzależnienia” ukrytym w ich składzie genetycznym. W przypadku tych osób mogli zdać sobie sprawę, że mają cechy osoby uzależnionej na długo przed rozpoczęciem nadużywania narkotyków lub alkoholu. Mogą również mieć rodziców lub dziadków, którzy byli uzależnieni, którzy właśnie przekazali im gen. Dla innych to natura i wychowanie ostatecznie skierowały ich w głąb uzależnienia. Może to być trauma lub niska samoocena, problem z ich umysłem i tym, jak siebie postrzegają. Prawda jest taka, że ​​nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego niektórzy z nas są alkoholikami lub uzależnionymi, a niektórzy z nas mogą pić lub używać bez konsekwencji. Lubię myśleć, że nie stajemy się po prostu uzależnieni, że czy to genetycznie, czy ze względu na nasze wychowanie, wykorzystujemy umiejętności radzenia sobie, jakie możemy, by radzić sobie z życiem. Lubię wierzyć, że gdyby narkotyki i alkohol nigdy nie wchodziły w grę, prawdopodobnie istniałaby jakaś inna (negatywna) umiejętność radzenia sobie, której użyłeś – na przykład jedzenie, hazard, zakupy, a nawet romantyczne relacje.

Narkotyki są objawem, na coś może być coś, czego się uczysz, jeśli chodzi o coś na spotkanie lub na spotkaniu z agregacją – ale co na moje zainteresowanie chorobą, jeśli nie narkomani lub alkoholicy? Czy choroba na moją? W sencie tak, moja/moja/tyja nasza usługa, a genetyczna/nieaktualna choroba. Poza tym „nas” jest wszystko inne o nas, takie jak skąd pochodzimy, ile mamy rodzeństwa, w jakich stylach wychowania wychowaliśmy się i jakie są nasze okolice o sobie. Wszystkie te rzeczy, które mają na celu, co powoduje, że szukamy umiejętności sobie, które sprawią, że poczujemy się lepiej, ponieważ do wszystkiego, kożystkich potrzebnych i alkoholi, których potrzebujesz, aby się lepiej. Może czegoś czegoś takiego jak bieganie lub rysowanie, a to po nie wypełniało pustki. Może przez jakiś czas robiłeś zakupy i do pomogło ci złagodzić ból. Może wypiłeś swoje pierwsze piwo i wiedziałeś „to jest to”, ale może nie. Może dopiero później później, twój przyjaciel zaoferował ci Xanax, zdecydowałeś, że będzie całkiem dobra umiejętnością sobie i naprawdę dobrze się z niej korzysta.

Uzyskiwanie pomocy z uzależnieniem

Uzależnienie jest inne dla każdego, kto się z nim boryka, jest to chroniczne, nawracające zaburzenie, o które należy dbać codziennie, aby pozostać zdrowym. Nie jest to moralna wada i zdecydowanie nie jest to coś, z czym ludzie decydują się żyć. Wątpię, żeby ktokolwiek się obudził i powiedział: „Chcę stać się uzależnionym od heroiny, to brzmi jak świetna zabawa”. Jest to jednak rzeczywistość tysięcy ludzi, którzy są uzależnieni i nie mogą przestać bez odpowiedniego leczenia, co jest trudne. Ponieważ każdy ma inne doświadczenia i geny, które mogą wpływać na ich uzależnienie, nie ma jednego sposobu na leczenie wszystkich tych osób. W Klinice Uzależnień nie stosujemy technik leczenia ciasteczkami, każdy pacjent otrzymuje własny plan leczenia oparty na jego mocnych stronach i potrzebach. Stosujemy podejście multidyscyplinarne, które skupia się na każdej osobie jako całości. Staramy się leczyć umysł, ciało i ducha, a także problemy rodzinne, relacje społeczne, problemy edukacyjne i problemy ze zdrowiem psychicznym. Wielu z nas zna kilka zdrowych umiejętności radzenia sobie, być może nawet bezskutecznie próbowaliśmy wykorzystać te „zdrowe” umiejętności radzenia sobie. Nie wbijałbyś śruby gwoździem, a czasami to właśnie robimy, gdy próbujemy wykorzystać nowe umiejętności radzenia sobie. Nasz personel kliniczny nauczy Cię, jak prawidłowo korzystać z umiejętności i narzędzi radzenia sobie i znaleźć to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Similar Posts