Czy alkohol jest narkotykiem? Oto odpowiedź

Czy czasami zastanawiasz się: „Czy alkohol jest narkotykiem?” Wiele osób uważa, że alkohol nie jest narkotykiem, ponieważ większość z nich jest równoznaczna z różnymi lekami w postaci tabletek. Jednak definicją leku jest każda substancja poza pożywieniem, która wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jednak alkohol wpływa na organizm w taki sam sposób, jak narkotyki i może powodować uzależnienie w ten sam sposób, gdy jest nadużywany. Dlatego osoby zmagające się z nadużywaniem alkoholu potrzebują tego rodzaju programu leczenia uzależnienia od alkoholu oferowanego przez Klinikę Uzależnień.

czy alkohol jest narkotykiem

Czy alkohol jest narkotykiem?

Alkohol zaliczany jest do grupy leków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Kiedy pijesz alkohol, funkcja twojego mózgu, aktywność nerwowa i inne ważne funkcje organizmu spowalniają.

Efekty te występują z powodu zwiększonej produkcji kwasu gamma-aminomasłowego, hamującego neuroprzekaźnika. Właśnie dlatego spożywanie dużej ilości alkoholu znacznie przekraczającej tolerancję organizmu może mieć podobne skutki jak depresant. Niektóre skutki alkoholu to:

 • Bełkotliwa wymowa
 • Zaburzenia funkcji poznawczych
 • Słaba koordynacja
 • Opóźniony czas reakcji
 • Zniekształcone postrzeganie lub osąd
 • Niepewny chód
 • Zmniejszone zahamowania

Ma również działanie pobudzające. Jeśli są przyjmowane w małych ilościach, mogą wystąpić takie efekty, jak:

 • Zbytnia pewność siebie
 • Gadatliwość
 • Zwiększone tętno
 • Podwyższone ciśnienie krwi
 • Poprawiony nastrój
 • Euforia

Nawet jeśli nie myślisz o alkoholu jako o narkotyku, jego wpływ na organizm jest jasny.

Czemu alkohol uzależnia?

Fakt, że ludzie uzależniają się od alkoholu, jest kolejnym dowodem na to, że jest to narkotyk. Uzależnienie od alkoholu jest obecnie jedną z najpoważniejszych chorób przewlekłych. Ten stan charakteryzuje się piciem impulsywnym, mimo znajomości jego szkodliwych konsekwencji.

Jeśli regularnie spożywasz zbyt dużo alkoholu, zarówno twoje ciało, jak i umysł mogą stać się od niego zależne. Jeśli chodzi o uzależnienie fizyczne, przyczyną jest stymulacja uwalniania dopaminy i endorfin. Oba te hormony wywołują uczucie euforii.

Te substancje chemiczne są odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności podczas picia. Poza tym spożywanie alkoholu jest psychologicznie uzależniające, ponieważ staje się zachowaniem wyuczonym.

Wpłynie to na twoje myśli i przekonania, gdy będziesz nadal używać picia jako mechanizmu radzenia sobie z lękiem, stresem i innymi problemami, z którymi się borykasz. Wkrótce zamienia się w nawyk, którego nie można złamać bez odpowiedniego leczenia.

Uzyskaj pomoc od Kliniki Uzależnień

Uzyskaj pomoc od Kliniki Uzależnień. Alkoholizm dotyka miliony ludzi na świecie. Jej skutki są druzgocące nie tylko dla osoby zmagającej się z chorobą, ale także dla jej rodziny. Jest to bardzo niebezpieczny lek, który może spowodować utratę życia, jeśli nie zostanie potraktowany z ostrożnością.

Jeśli zmagasz się z alkoholizmem lub znasz kogoś, kto jest, prawdopodobnie wiesz, jak silne mogą być jego skutki. W większości przypadków osoba z nadużywaniem alkoholu nie chce pomocy. To sprawia, że ​​trudno im pomóc.

Ale nie martw się. Dostępne są programy leczenia.

Alkohol to narkotyk

Ostatecznie najlepiej powierzyć swój powrót do zdrowia profesjonaliście. Każda osoba ma inne potrzeby i okoliczności, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze skutecznego leczenia. Czy alkohol to narkotyk? Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na Twoje pytanie. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami.

Similar Posts