Co to jest zależność chemiczna?

Uzależnienie jest złożone. To, co dzieje się w mózgu i ciele, może być wyzwaniem do zrozumienia ze względu na liczne zmiany, które mogą wystąpić. Jednym z nich jest uzależnienie chemiczne. Osoba, która może kompulsywnie zażywać narkotyki lub alkohol, może nie być w stanie przestać używać z powodu uzależnienia. Co to jest? Dlaczego tak się dzieje? Dzięki leczeniu uzależnień, takim jak programy oferowane w Klinika Uzależnień, możliwe jest przezwyciężenie uzależnienia. Skontaktuj się z nami już dziś pod numerem 695 002 695, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest zależność chemiczna?

Zrozumienie zależności chemicznej

Termin uzależnienie chemiczne opisuje osobę, która zażywa narkotyki lub alkohol, mimo że wie, że jeśli nadal to robi, spowoduje to szkody. To może być uszczerbek na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym. Może obejmować szkody w związkach, finansach, zdolnościach do pracy i przyszłości jako całości. Jednak nadal to robią.

Ludzie uzależnieni nie chcą niszczyć swojej przyszłości. Najczęściej ci ludzie chcą przestać używać narkotyków i alkoholu. Jednak nie mogą po prostu przestać, bez względu na to, jak dużą mają siłę woli. Rzucenie leku jest prawie niemożliwe z powodu zmian, które zaszły w mózgu.

Kiedy powstaje uzależnienie chemiczne, organizm człowieka wymaga obecności leku, aby mógł normalnie funkcjonować. Kiedy tak nie jest, ciało i mózg wpadają w nadmierną dynamikę, próbując nauczyć się funkcjonować bez niego, jednocześnie tworząc zachowania związane z poszukiwaniem narkotyków poprzez łaknienie. Ta faza nazywa się wycofaniem.

Dlaczego występuje zależność?

Kiedy dana osoba zażywa narkotyki lub pije alkohol, substancje te zakłócają sposób, w jaki neurony mózgu wysyłają i odbierają wiadomości za pośrednictwem neuroprzekaźników. Niektóre substancje mogą aktywować neurony, ponieważ struktura chemiczna jest bardzo podobna do naturalnego neuroprzekaźnika. Narkotyki takie jak ten to heroina i marihuana. Inne narkotyki, takie jak amfetamina i kokaina, powodują, że neurony mózgu uwalniają naturalne neuroprzekaźniki.

Co się dzieje, gdy ktoś próbuje się zatrzymać?

Substancje te mogą powodować znaczące zmiany w sposobie funkcjonowania mózgu. W rezultacie mózg staje się zależny od leków, wymagając swojej obecności do prawidłowego działania. Kiedy tak się nie dzieje, organizm zaczyna wywoływać objawy odstawienia i zaczyna się głód. Oto kilka przykładów:

Ból mięśni i kości

Podniecenie

Ekstremalny niepokój lub paranoja

Bezsenność lub skrajne zmęczenie

Bóle głowy

Objawy choroby fizycznej, takie jak biegunka, wymioty i nudności

Niektórzy ludzie wykazują również intensywne objawy psychozy. Mogą nawet być zagrożone objawami fizycznymi, takimi jak przyspieszone bicie serca, drgawki i utrata pamięci. Objawy te są poważne i utrzymują się przez kilka dni do dwóch tygodni, aż organizm wypłucze wszystkie toksyny z organizmu.

Co możesz zrobić z uzależnieniem od substancji?

Jeśli zmierzysz się z rzeczywistością uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, w której chcesz przestać, ale nie możesz, wiedz, że nie jesteś sam. Nie oznacza to jednak, że nie możesz otrzymać leczenia. Dostępne są leki i terapie, które pomogą osobie z tymi objawami uzyskać ulgę. Nie ma sposobu, aby przyspieszyć faktyczny proces detoksykacji, ale nie musisz cierpieć z powodu bólu.

Zadzwoń do Klinika Uzależnień już dziś

Jeśli masz do czynienia z objawami uzależnienia, natychmiast zwróć się o pomoc. Nie chcesz być bez leczenia, które pomoże ci przezwyciężyć uzależnienie. Nasz zespół może zaoferować wsparcie poprzez szereg programów leczenia:

Centrum terapii mężczyzn

Centrum terapii kobiet

Niezależnie od tego, czy walczą z uzależnieniem chemicznym, czy nie, osoba zażywająca narkotyki i alkohol nałogowo potrzebuje pomocy. Skontaktuj się z Klinika Uzależnień. Oferujemy kompleksowy program, aby pomóc Ci w zakresie doświadczonych, współczujących doradców i innowacyjnych opcji leczenia. Zadzwoń do nas pod numer 695 002 695 lub połącz się z nami online, aby uzyskać potrzebną pomoc.

Similar Posts