Co to jest uzależnienie psychologiczne?

Psychologiczne uzależnienie to emocjonalne i psychiczne uzależnienie od substancji. Zwykle pojawia się jako silne pragnienia lub pragnienia. Uzależnienie psychiczne jest prawie zawsze obecne u osób zmagających się z uzależnieniem, zwłaszcza tych zmagających się z uzależnieniem od Adderalla. Wyeliminowanie psychologicznego uzależnienia pacjenta jest podstawą wyzdrowienia z uzależnienia.

Możesz dowiedzieć się więcej o naszych programach leczenia uzależnień, kontaktując się z nami online lub pod numerem 695 002 695.

Co to jest uzależnienie psychologiczne?

Psychologiczne a fizyczne uzależnienie

Tam, gdzie uzależnienie psychiczne jest związane z uzależnieniem emocjonalnym i psychicznym związanym z substancją, uzależnienie fizyczne ma miejsce wtedy, gdy twoje ciało polega na leku, aby normalnie funkcjonować. Wykorzystajmy kawę jako ilustrację tego, jak różni się uzależnienie psychiczne i fizyczne.

Jeśli codziennie pijesz kawę, prawdopodobnie Twoje ciało zacznie od niej polegać, potencjalnie w ramach porannej rutyny. Pewnego dnia budzisz się i zapominasz o kawie. Są szanse, że tego dnia będziesz cierpieć na ból głowy. Fizyczne uzależnienie twojego organizmu od kofeiny oznacza, że ​​bez niej doświadczasz objawów odstawienia.

Teraz wróć do tego poranka, kiedy przegapiłeś kawę, aby zobaczyć, jak może pojawić się uzależnienie psychiczne. Zamiast bólu głowy, tym razem brak kawy spowodował, że nie jesteś w stanie myśleć o niczym innym. Ziarna, palenie, zapach, dźwięk kawy wlewającej się do ulubionego kubka. To wszystko, o czym możesz myśleć. Co więcej, tęsknota za poranną kawą sprawia wrażenie, jakby odrzuciła całą rutynę i odwróciła uwagę od wykonywania pracy. To wyraźny przypadek uzależnienia psychicznego.

Objawy uzależnienia psychicznego

Do najczęstszych objawów uzależnienia psychicznego należą:

Silne pragnienia

Ciągłe, wszechobecne myśli o substancji i jej zastosowaniu

Utrata zainteresowania normalnymi czynnościami lub hobby

Nastawienie, że wymagasz, aby substancja była normalna lub ogólnie funkcjonowała

Przedłużanie się tych objawów to coś, co nazywa się zespołem po ostrym odstawieniu. Zazwyczaj objawy odstawienia są wynikiem fizycznego uzależnienia twojego organizmu od substancji i jego odpowiedzi na pozbawienie tej substancji. We wcześniejszym przykładzie z kawą były to bóle głowy po poranku bez kawy.

Zespół po ostrym odstawieniu może czasami pojawić się w trakcie lub po wystąpieniu fizycznych objawów odstawienia. Zespołowi temu towarzyszą następujące objawy:

Lęk

Depresja

Apatia

Bezsenność

Problemy poznawcze

Leczenie uzależnienia psychologicznego

Leczenie uzależnienia psychicznego jest podstawą programu wychodzenia z uzależnienia. Ze względu na sposób, w jaki uzależnienie psychiczne wpływa na stan psychiczny danej osoby, leczenie jej wymaga opieki psychiatrycznej i uwagi, które często wykraczają daleko poza czas pacjenta w programie terapii stacjonarnej.

Powrót do zdrowia po uzależnieniu psychologicznym będzie prawdopodobnie obejmował terapię rozmową i uczęszczanie do grupy wsparcia. Terapia rozmowami to klasyczna forma opieki psychiatrycznej, w której licencjonowany profesjonalista odkrywa i omawia podstawowe problemy prowadzące do uzależnienia. Grupy wsparcia pomagają rozwiązać problem zależności, zapewniając źródło interakcji społecznych, odpowiedzialności i wsparcia.

To połączenie terapii i grup wsparcia to zasoby, do których pacjenci mogą i powinni mieć dostęp tak długo, jak tego potrzebują. Wyzdrowienie każdej osoby będzie miało inny harmonogram. Ponadto rola tych podpór w procesie zdrowienia może z czasem ulec zmianie, ponieważ rosnąca niezależność i wolność od uzależnień niosą ze sobą różne zestawy wyzwań.

Leczenie uzależnień w Klinika Uzależnień

Klinika Uzależnień jest gotowe wesprzeć Cię w wychodzeniu z uzależnienia. Jednym z elementów, na który kładziemy nacisk w naszym ośrodku leczenia uzależnień, jest holistyczne wellness. Nasze programy leczenia mają na celu uzdrowienie Cię fizycznie, duchowo i psychicznie. Nasze usługi wellness obejmują:

Zajęcia z jogi i ćwiczeń

Edukacja żywieniowa

Wsparcie zakupów spożywczych i planowania posiłków

Ponadto nasze programy są tworzone, aby wspierać Cię długo po opuszczeniu naszej placówki, aby zapewnić, że uzależnienie psychiczne i fizyczne nie stanowi przeszkód w całkowitym wyzdrowieniu z uzależnienia. Nasze planowanie opieki poterapeutycznej obejmuje zarządzanie przypadkami, dostęp do bezpiecznego środowiska i planowanie działań zapobiegających nawrotom.

Zasługujesz na uzdrowienie i pełnię. Pomożemy Ci się tam dostać. Skontaktuj się z nami pod numerem 695 002 695, aby dowiedzieć się więcej o naszych programach leczenia uzależnień.

Similar Posts