Co to jest podwójna diagnoza?

Choroba psychiczna może być przytłaczająca nie tylko dla osób nią dotkniętych, ale także dla ich bliskich. W połączeniu z nadużywaniem substancji, jest to jeszcze trudniejsze. Kiedy choroba psychiczna i nadużywanie substancji zachodzą na siebie, obejmuje to, co eksperci ds. zdrowia psychicznego nazywają współwystępującym zaburzeniem, które jest rozwiązywane poprzez leczenie podwójnej diagnozy. Ale co to jest podwójna diagnoza i jak to działa? W Klinika Uzależnień nasza grupa specjalistów od uzależnień będzie w stanie postawić Ci diagnozę i przedstawić plany leczenia, które pomogą Ci wrócić do zdrowia.

Co to jest podwójna diagnoza?

Co to jest podwójna diagnoza?

Podwójna diagnoza to termin używany do opisania, kiedy dwa lub więcej stanów wpływa na ciebie w tym samym czasie. Możesz często słyszeć ten termin, jeśli chodzi o leczenie uzależnień, ale jest to szersze pojęcie. Dotyczy wszystkich warunków fizycznych.

Na przykład osoba z chorobą serca i cukrzycą ma podwójną diagnozę. Specjaliści medyczni mogą używać tego terminu do diagnozowania dwóch oddzielnych, ale jednakowych chorób. W przypadku osób uzależnionych zarówno choroby fizyczne, jak i psychiczne mogą zasługiwać na podwójną diagnozę.

Niektóre z fizycznych problemów, które występują podczas nadużywania substancji, obejmują:

Zakażenie AIDS

Zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B

Rak

Choroba serca

bliznowacenie płuc

Chroniczne zatwardzenie

Choroba umysłowa

Wszystko to są oddzielne problemy fizyczne, które mogą również występować wraz z nadużywaniem narkotyków. W związku z tym mogą podlegać podwójnej diagnozie. Czym więc jest podwójna diagnoza? Wiąże się z koniecznością radzenia sobie z czymś więcej niż tylko uzależnieniem.

Podwójna diagnoza a współwystępujące choroby – czy istnieje różnica?

Jak już zapewne wiesz, podwójna diagnoza jest terminem ogólnym, co oznacza, że ​​może nie obejmować nadużywania substancji. Dziś jednak ludzie częściej używają go do opisu osób z uzależnieniami i chorobami psychicznymi.

Z drugiej strony, współwystępujące choroby odnoszą się do chorób, które zwykle występują obok uzależnienia od alkoholu lub narkomanii. Jest używany prawie wyłącznie w odniesieniu do osoby z chorobą psychiczną, która przyczynia się lub jest wynikiem nadużywania substancji.

Objawy współwystępującego zaburzenia mogą obejmować:

Nagła zmiana zachowania

Wycofanie się z rodziny i przyjaciół

Tolerancja na oddziaływanie substancji

Używanie substancji nawet w niebezpiecznych sytuacjach

Pokazuje objaw odstawienia

Konieczność używania substancji do obsługi codziennego życia

Niezdolność do ograniczenia nadużywania substancji

Najgorszym objawem współwystępującego zaburzenia są zachowania ryzykowne spowodowane uzależnieniem. Zachowania te obejmują niebezpieczne stosunki seksualne, które mogą prowadzić do jeszcze większych komplikacji.

Współwystępujące zaburzenia i uzależnienia

Bezpośrednim skutkiem nadużywania narkotyków i alkoholu może być choroba psychiczna. W takich przypadkach używanie substancji jest sposobem na kontrolowanie objawów. Staje się jedynym sposobem, w jaki mogą poradzić sobie z trudnościami w radzeniu sobie z problemem psychicznym.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że samo uzależnienie jest uważane za chorobę. W końcu substancje powodują zmianę struktury i funkcji mózgu. Zmiany te zachodzą w obszarach, które są również dotknięte depresją, lękiem i podobnymi zaburzeniami psychicznymi.

Uzależnienie, charakteryzujące się niekontrolowanymi i kompulsywnymi pragnieniami, ma niszczące konsekwencje. Kiedy uzależnisz się od narkotyków lub alkoholu, zaczynasz polegać na tych substancjach w codziennym funkcjonowaniu.

Jedna z teorii głosi, że narkotyki i alkohol są formą samoleczenia. Zmagając się z chorobami psychicznymi, osoby z tym schorzeniem próbują samoleczenia za pomocą narkotyków lub alkoholu. Ale jak wiesz, alkohol i narkotyki mogą być bardzo uzależniające.

Otrzymaj podwójną diagnozę w Klinika Uzależnień

Można to nazwać podwójną diagnozą lub współwystępującym zaburzeniem. Prawidłowa diagnoza i leczenie są ważniejsze niż odpowiedź na pytanie „co to jest podwójna diagnoza?” Przy prawidłowym leczeniu podwójna diagnoza masz największe szanse na wyzdrowienie.

W Klinika Uzależnień możesz skorzystać z terapii uzależnień i najwyższej jakości opieki. Jeśli zmagasz się ze współwystępującymi zaburzeniami lub chcesz dowiedzieć się więcej o tym, „co to jest podwójna diagnoza”, zadzwoń do naszego zespołu ekspertów pod numer 695 002 695. Zrób więc pierwszy krok w kierunku powrotu do zdrowia i lepszego zdrowia w Klinika Uzależnień już dziś!

Similar Posts