Co to jest detoks medyczny?

Nikt celowo nie próbuje uzależnić się od narkotyków czy alkoholu. Często tak się po prostu dzieje, krok po kroku. Potrzeba ogromnej odwagi, by wiedzieć, kiedy poprosić o pomoc. Odzyskiwanie jest trudne, ale możesz to zrobić. I zwykle zaczyna się od detoksu medycznego.

Detoks medyczny to okres, w którym stopniowo rezygnujesz z używania narkotyków lub alkoholu. Robisz to pod uważnym okiem lekarzy, którzy upewnią się, że objawy odstawienia nie wymkną się spod kontroli.

Chociaż detoks medyczny może być intensywny, przygotuje Cię na wyzwania, które dopiero nadejdą na drodze do wyzdrowienia. Skontaktuj się z Klinika Uzależnień, aby dowiedzieć się więcej o procesie zdrowienia.

Co to jest detoks medyczny?

Znaczenie detoksu

Nadużywanie substancji wpływa na twój osąd i zachowanie. Być może zastanawiasz się, dlaczego detoks jest tak ważny dla powrotu do zdrowia po nadużywaniu substancji. Odpowiedź leży w składzie twojego mózgu. Narkotyki i alkohol to substancje chemiczne, które silnie oddziałują na mózg. Kiedy te substancje są nadużywane, mózg zaczyna polegać na tych chemikaliach, aby czuć się normalnie. A gdybyś po prostu przestał pić lub brać narkotyki, twój mózg miałby coś do powiedzenia na ten temat. Wywołuje reakcje fizyczne znane jako fizyczne wycofanie.

Wiele z tych objawów odstawienia jest nieprzyjemnych. Ale mogą też być niebezpieczne. Podczas detoksu lekarze zapewniają wsparcie, którego potrzebujesz, aby upewnić się, że nie osiągniesz tego punktu. Jest to sprawdzony sposób na bezpieczne i bezpieczne radzenie sobie z objawami odstawienia.

Wiedząc, kiedy nadszedł czas na detoks

Żadne dwie osoby nie doświadczają tego samego nadużywania narkotyków i alkoholu. To powiedziawszy, nie otrzymasz dzwonka alarmowego, gdy nadejdzie oficjalny czas uzyskania pomocy. Istnieją jednak pewne kluczowe sygnały, które powinny skłonić Cię do terapii. Obejmują one:

Objawy odstawienia o rosnącym nasileniu – Kiedy powrót do zdrowia nie daje Ci rady, nadszedł czas, aby rozważyć uzyskanie profesjonalnej pomocy

Brak kontroli – mówisz, że chcesz rzucić, a nawet zmniejszyć konsumpcję, ale nie da się tego zrobić

Rosnąca izolacja – opuszczasz grupy przyjaciół, które kiedyś znaczyły wszystko i/lub odchodzisz od hobby i zainteresowań, które kiedyś były twoją pasją

Rosnące tarcia w związkach – Masz coraz większe kłótnie i trudności w dogadaniu się z rodziną i przyjaciółmi

Rozwijasz tolerancję – potrzebujesz coraz więcej tych samych substancji, aby uzyskać efekt.

Działaj już dziś, jeśli te objawy pojawiły się w Twoim życiu i zastanów się, czy detoks medyczny jest Twoim rozwiązaniem.

Co dalej po detoksie medycznym?

Rezygnacja z uzależnienia nie jest rozwiązaniem samym w sobie. Masz dużo więcej do pokonania, aby wyleczyć siebie i swoje relacje. Po detoksie programy leczenia uzależnień przechodzą w fazę poradnictwa.

W poradnictwie będziesz ściśle współpracować z terapeutą doświadczonym w medycynie uzależnień, aby zrozumieć dynamikę swojego życia do tego momentu i rozwinąć nowe umiejętności radzenia sobie. Przyszłość zależy od Twojej zdolności do trzymania się z dala od narkotyków i alkoholu.

Większość czasu spędzisz na doradztwie indywidualnym. Jednak będziesz również narażony na poradnictwo grupowe, a nawet alternatywne formy terapii, takie jak joga lub terapia sztukami kreatywnymi.

Po zakończeniu poradnictwa przechodzisz do etapu opieki poterapeutycznej, którego celem jest zmniejszenie ryzyka

Similar Posts