Co to jest depresja sezonowa?

Depresja sezonowa, znana również jako sezonowe zaburzenie afektywne, to stan zdrowia psychicznego, w którym dana osoba cierpi na depresję z powodu zmiany pór roku. U większości ludzi sezon zimowy lub świąteczny wywołuje depresję sezonową, która z kolei może prowadzić do nadużywania substancji. Wiele osób, które szukają pomocy w nadużywaniu substancji w ośrodku leczenia uzależnień, robi to w celu zwalczania uzależnienia i depresji w okresie zimowym.

Chociaż depresja sezonowa jest powszechna w okresie zimowym, specjaliści leczenia nadal nie są pewni, co ją wywołuje. Trzeba jeszcze przeprowadzić wiele badań, aby określić związek między zimnymi porami roku a ciężkim nastrojem, którego doświadcza wielu ludzi. W rezultacie wiele osób z depresją sezonową otrzymuje takie samo leczenie jak osoby z bardziej powszechnymi formami depresji.

Co to jest depresja sezonowa?

Depresja sezonowa: bliższe spojrzenie

Trudno dokładnie określić, dlaczego ludzie zapadają na depresję sezonową. Niektóre z wiodących teorii obejmują:

 • Niższy poziom melatoniny
 • Niższy poziom serotoniny
 • Zmiany rytmu dobowego

Światło słoneczne wytwarza melatoninę, hormon regulujący cykl snu i czuwania. Lekarze często przepisują melatoninę pacjentom, którzy zmagają się z bezsennością. Ponieważ na zewnątrz robi się chłodniej, wiele osób wchodzi do domu, doświadczając utraty melatoniny w okresie zimowym. Może to prowadzić do depresji sezonowej, ponieważ utrata melatoniny zaburza równowagę organizmu.

Światło słoneczne wytwarza również serotoninę, neuroprzekaźnik, który wywołuje uczucie przyjemności i stabilność psychiczną. Brak światła słonecznego. co często zdarza się zimą, może powodować obniżenie poziomu serotoniny. Nagła redukcja neuroprzekaźników może prowadzić do braku równowagi, co może wywołać depresję lub uzależnienie. Leczenie zdrowia psychicznego może pomóc ludziom przezwyciężyć depresję sezonową, chociaż poziom serotoniny może być niski.

Zegar biologiczny lub rytm dobowy mogą przyczyniać się do problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja sezonowa. Brak światła słonecznego może zakłócić wewnętrzny zegar organizmu i prowadzić do depresji, która utrzymuje się przez cały sezon. W połączeniu brak melatoniny, serotoniny i światła słonecznego może zakłócić naturalne procesy organizmu. To z kolei może powodować depresję.

Objawy depresji sezonowej

Objawy depresji sezonowej zwykle pojawiają się późną jesienią lub wczesną zimą i zaczynają zanikać, gdy pogoda się ociepla, a dni stają się dłuższe. Osoba cierpiąca na depresję może zapadać na tę chorobę powoli, ponieważ każdy dzień staje się krótszy i chłodniejszy. Niektóre z najczęstszych objawów depresji sezonowej to:

 • Myśli samobójcze
 • Uczucia beznadziejności lub rozpaczy
 • Trudności z koncentracją
 • Niska energia lub motywacja
 • Bezsenność
 • Utrata zainteresowania zajęciami
 • Izolacja
 • Święta i depresja sezonowa

Niektóre z najbardziej obchodzonych świąt (takich jak Boże Narodzenie, Święto Dziękczynienia, Halloween i Nowy Rok) mają miejsce w sezonie zimowym. Chociaż te święta kojarzą się z imprezami i szczęściem, depresja sezonowa może zakłócić te pozytywne uczucia.

Kiedy oczekiwaniem jest szczęście podczas wakacji, ale dzieje się dokładnie odwrotnie, wiele osób poczuje, że zrobiło coś złego. Mogą nie zdawać sobie sprawy, że cierpią na depresję sezonową i po prostu obwiniają się. Może to powodować, że niektóre osoby popadają w depresję i niepokój, próbując jednocześnie radzić sobie z zimną porą roku i okresem świątecznym.

Innym częstym objawem depresji sezonowej jest uzależnienie od narkotyków lub alkoholu. Osoba, która nie wie, jak radzić sobie ze stanem zdrowia psychicznego, takim jak depresja, może sięgnąć po picie lub zażywanie narkotyków jako formę samoleczenia.

Święta są dla wielu osób dużą presją. Przyjeżdżają krewni i mogą sprawić, że spotkania będą napięte, przywołując na przykład sporne kwestie z przeszłości w rodzinie. Wytwarzane przez to napięcie jest bodźcem do wypicia drinka lub zażycia narkotyków.

Ktoś zmagający się z uzależnieniem może uzyskać pomoc w depresji i uzależnieniu poprzez podwójną diagnozę w ramach indywidualnego programu terapii. Dostępne jest leczenie, które pomaga komuś radzić sobie z objawami zaburzeń zdrowia psychicznego, jednocześnie przezwyciężając uzależnienie.

Uzyskaj pomoc w sprawie nadużywania substancji odurzających w Klinice Uzależnień.
Nie pozwól, aby zimna pora roku Cię przygnębiła. Uzyskaj pomoc w przypadku depresji sezonowej w Klinice Uzależnień. Oferujemy terapie leczenia uzależnień dla wszystkich rodzajów uzależnień i zaburzeń zdrowia psychicznego. Zadzwoń do naszego prywatnego ośrodka, aby dowiedzieć się więcej o opcjach leczenia uzależnień. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci wejść na drogę do wyzdrowienia z nadużywania substancji.

Similar Posts