Alkohol a zdrowie psychiczne

Niektórzy ludzie piją alkohol podczas spotkań towarzyskich. Inni jednak piją alkohol, aby poradzić sobie z emocjami, stresem, lękiem i depresją. Być może zamierzają zastosować samoleczenie, aby się rozweselić, zapomnieć czy wieczorem zasnąć. Alkohol pomaga na chwilę się odprężyć. Niestety, to uczucie jest krótkotrwałe, a używanie alkoholu do radzenia sobie z trudnymi emocjami przynosi więcej szkody niż pożytku. Nadmierne picie nasila objawy lęku i depresji, pozostawiając osobę w gorszej sytuacji niż wcześniej. Dlatego, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, ważne jest zrozumienie związku między alkoholem a zdrowiem psychicznym i uzyskanie odpowiedniego wsparcia w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu.

alkohol a zdrowie psychiczne

Jaki związek ma alkohol i zdrowie psychiczne?

Alkohol działa depresyjnie, co oznacza, że ​​spowalnia mózg, zaburzając delikatną równowagę chemikaliów i procesów. Alkohol hamuje pobudzające neuroprzekaźniki spowalniające pracę mózgu. Jednocześnie zwiększa hamujące neuroprzekaźniki, spowalniając w ten sposób myśli, mowę i ruchy. Te zmiany w procesach chemicznych i fizjologicznych w mózgu mogą skutkować kilkoma problemami ze zdrowiem psychicznym.

Lęk

Jeśli odczuwasz niepokój, picie może pomóc Ci poczuć się swobodnie. Jednak uczucie jest tymczasowe, a efekty bardzo szybko mijają. Podczas gdy alkohol daje uczucie zrelaksowania, odwraca uwagę od rzeczywistości, sprawiając, że ignorujesz leżący u podstaw stres i niepokój czy związany z tymi uczuciami problem. Poleganie na alkoholu w celu maskowania lęku stwarza większe ryzyko uzależnienia .

Depresja

Długotrwałe nadużywanie alkoholu może mieć poważny wpływ na układ nerwowy odpowiedzialny za regulację naszego nastroju. W rezultacie po wypiciu możesz czuć się przygnębiony. Po długim okresie nadużywania alkoholu może rozwinąć się przewlekła depresja.

Samobójstwo, samookaleczenie i psychoza

Ze względu na nierównowagę, jaką powoduje w mózgu alkohol, może to spowodować utratę zahamowań. W końcu może to doprowadzić pijącego do zrobienia rzeczy, których inaczej by nie zrobił. Niektóre z nich obejmują samookaleczenie, a nawet samobójstwo. Co gorsza, ekstremalne picie może powodować psychozę. Możesz wtedy rozwinąć urojenia prześladowań i poważne halucynacje.

Utrata pamięci

Ponieważ alkohol jest depresantem, spowalnia procesy mózgowe. W rezultacie twoja pamięć jest narażona na duże ryzyko uszkodzenia. Możesz zacząć doświadczać utraty pamięci krótkotrwałej, kiedy budzisz się i nie pamiętasz, co zrobiłeś lub powiedziałeś poprzedniego dnia. Chociaż krótka utrata pamięci niekoniecznie jest wskaźnikiem uszkodzenia mózgu, częste intensywne picie i wynikające z tego zmiany w chemii mózgu i procesach mogą powodować uszkodzenie mózgu.

Jak zachować kontrolę nad alkoholem i zdrowiem psychicznym?

Według specjalistów od uzależnień ryzyko wystąpienia poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym jest wyższe, jeśli pijesz dużo i regularnie. Dlatego najlepiej jest ograniczyć i kontrolować picie, aby zarządzać swoim zdrowiem psychicznym. Niektóre wskazówki, które pomogą Ci zarządzać nawykami związanymi z piciem, obejmują:

Znalezienie alternatywnych sposobów radzenia sobie ze stresem: Zamiast topić swoje frustracje sięgając po piwo lub kieliszek wina, znajdź aktywność fizyczną, w której możesz się zaangażować. Być może, możesz pobiegać, popływać lub wziąć udział w zajęciach jogi.

Rozwijaj dni wolne od alkoholu: regularne branie dni wolnych od alkoholu pozwala kontrolować picie i zapobiega uzależnieniu się od niego.

Pomoc w „Klinice Uzależnień”

Jeśli zmagasz się z nadużywaniem alkoholu i doświadczasz uczucia niepokoju , uzyskaj podwójną diagnozę z renomowanego ośrodka leczenia uzależnień. W „Klinice Uzależnień” oferujemy kompleksowy program terapeutyczny, który obejmuje:

kontakt z lekarzem rodzinnym lub psychiatrą

Terapię grupową

Terapię indywidualną

Rozmowę z psychologiem

Terapię rodzinną

Terapia poznawczo-behawioralą

Martwisz się o swoje nawyki związane z piciem? Skontaktuj się z lekarzami w „Klinice Uzależnień” pod numerem 695 002 695, aby dowiedzieć się więcej o alkoholu i zdrowiu psychicznym, a także o dostępnych opcjach leczenia.

Similar Posts