5 oznak współzależności

Ludzie, którzy są w trudnym związku z kimś, kto jest uzależniony od substancji, mogą się zastanawiać, czy są współzależni. Współzależność to nadmierna emocjonalna lub psychologiczna zależność od ukochanej osoby. Zazwyczaj ukochana osoba ma nałóg. Pomocne jest zrozumienie oznak współzależności, aby w razie potrzeby móc skorzystać z leczenia w ramach programu terapii rodzinnej. Dowiedz się więcej o pięciu oznakach współzależności i zwróć się o pomoc już dziś.

5 oznak współzależności

1. Niska samoocena

Kiedy cierpisz na współzależność, będziesz miał skrajne poczucie niskiej samooceny. Niska samoocena jest jednym z powodów, dla których możesz tak bardzo polegać na innych. Możesz oczekiwać, że inni ludzie zaspokoją wewnętrzną potrzebę szacunku. Jeśli nie możesz znaleźć w sobie wartości dla tego, kim jesteś jako osoba, łatwo jest poszukać jej gdzie indziej.

2. Żąda aprobaty innych

Ze względu na niską samoocenę osoby współzależne będą zabiegać o aprobatę innych. W rzeczywistości pragną tej aprobaty, aby poczuć się dobrze. Mogłoby się to objawiać na różne sposoby. Na przykład, jeśli zmagasz się ze współzależnością, możesz zawsze robić coś, aby zaimponować lub zadowolić ukochaną osobę, nawet jeśli oznacza to nie bycie wiernym sobie. Możesz nawet nie mieć naprawdę jasnej tożsamości, ponieważ zatracasz się w pragnieniu zadowolenia innych.

3. Trudności w komunikacji

Inną oznaką współzależności są trudności w komunikacji. Niezależnie od tego, czy chodzi o komunikowanie swoich potrzeb, czy komunikowanie swoich ran, jeśli jesteś osobą współzależną, będziesz miał trudności z powiedzeniem, co masz na myśli. Może to częściowo wynikać z twojej potrzeby aprobaty, pragnienia zadowolenia innych i prawdopodobnie dlatego, że nie wiesz, czego naprawdę chcesz (co prowadzi do następnego znaku).

4. Niezdecydowanie

Niezdecydowanie oznacza, że ​​nie możesz się zdecydować. Możesz mieć trudności z podejmowaniem ważnych decyzji życiowych lub zmagać się nawet z małymi codziennymi decyzjami. Z powodu tego problemu innym łatwo jest Cię wykorzystać. Ponieważ podjęcie decyzji jest trudne, inni mogą cię popchnąć do robienia rzeczy.

5. Nieprzestrzeganie granic

Jak możesz sobie wyobrazić, dla osoby cierpiącej na współzależność trudno jest ustalić i utrzymać granice. Z powodu niskiej samooceny i trudności w komunikacji często nie mówią innym, jakie są ich granice. Nawet ci, którzy są blisko nich, mogą przekroczyć granice bez odpychania.

Z powodu tego problemu osoby z osobowością współzależną w końcu przyjmują obowiązki innych jako własne. To sprawia, że ​​są podatni na przeciążenie zbyt dużą ilością opieki i prac „opiekuńczych”. W związku z tym nie otrzymują wystarczającej opieki nad sobą i kończą się dalszym zatracaniem się w czyjejś tożsamości. Ten problem wymaga pomocy planu leczenia uzależnień terapii rodzinnej.

Poznaj oznaki współzależności z „Klinika Uzależnień”

W Klinice Uzależnień rozumiemy różne oznaki współzależności i oferujemy zabiegi, które pomogą Ci przejść przez ten trudny problem. Korzystamy z programów leczenia opartych na dowodach, aby uzdrowić Ciebie i Twoją ukochaną osobę. Wiemy, że współzależność zawsze wpływa na jednostkę rodzinną, dlatego dostosowujemy dla Ciebie plan terapii rodzinnej.

Z pomocą lekarzy posiadających certyfikat zarządu możesz znaleźć drogę do przodu. Niektóre z oferowanych przez nas terapii obejmują:

Terapia poznawczo-behawioralna

Dialektyczna terapia behawioralna

Program terapii urazowej

Indywidualny program terapii

Program terapii grupowej

Rozpocznij proces, kontaktując się z koordynatorem przyjęć na odwyk już dziś. Nie pozwól, aby problemy rodzinne związane ze współzależnością powstrzymywały Cię przed uzyskaniem potrzebnej pomocy. Teraz, gdy znasz oznaki współzależności, możesz szukać leczenia dla swojej rodziny. Skontaktuj się z Kliniką Uzależnień pod numerem 695 002 695, aby uzyskać więcej informacji.

Similar Posts